Ahmet Yener kimdir, nerelidir? Yeni YSK Başkanı Ahmet Yener Biyografisi

Ahmet Yener kimdir, nerelidir soruları YSK seçimleri sonrası merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
YSK'nın yeni başkanı belli oldu

Ahmet Yener kimdir, nerelidir, kaç yaşında, daha önce nerede çalıştı soruları bu aralar merakla osruluyor.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine hazırlanırken seçimle ilgili kurumlarda da hareketlilik var.

Yüksek Seçim Kurulunda yapılan seçimler de bu hareketliliklerden biri oldu. Siyasi partilerin yakından takip ettikleri YSK seçimlerinde kimin başkan seçileceği merakla bekleniyordu. Yapılan seçimlerde yeni YSK başkanı belli oldu. Peki, yeni seçilen YSK Başkanı Ahmet Yener kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Yeni YSK Başkanı Ahmet Yener Biyografisi şöyle:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkanlığına Ahmet Yener seçildi.

YSK'nin yeni seçilen üyeleri Ali Çopur, İsmail Kalender, Feyzi Eroğlu, Talip Bakır ve Serdar Mutta için düzenlenen yemin töreninin ardından kurul başkanı ve başkanvekilliği için seçim yapıldı.

Ahmet Yener kimdir, nerelidir? Yeni YSK Başkanı Ahmet Yener Biyografisi
Ahmet Yener kimdir, nerelidir? Yeni YSK Başkanı Ahmet Yener Biyografisi

 

Yeni 5 üye ile görev süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt arasından gizli oylamayla yapılan seçim sonucunda Ahmet Yener, YSK başkanı oldu. YSK başkanvekilliğine ise Ekrem Özübek seçildi.

Görev süresi dolan Muharrem Akkaya, YSK başkanlığına seçilen Ahmet Yener'e görevi devrettikten sonra kurumdan uğurlandı.

Akkaya, YSK önünde bekleyen basın mensuplarına, görevini Yener'e devrettiğini söyledi ve başarı diledi. Akkaya'yı uğurlayan Yener de görev süresi dolan başkan ve başkanvekiline emekleri dolayısıyla teşekkür etti.

AHMET YENER BİYOGRAFİSİ

Ahmet Yener, 1966'da Beypazarı'nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989'da mezun olduktan sonra Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Yener, sırasıyla Baykan, Yığılca, Sivrihisar, Osmaniye ve Kırıkkale hakimliği görevlerinde bulundu.

Yener 2011'de Yargıtay, 2020'de YSK üyeliğine seçilmişti.

YSK'YE SEÇİLEN ÜYELER YEMİN EDEREK GÖREVE BAŞLADI

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) seçilen 5 üye, yemin ederek göreve başladı.

Üyeliğe Danıştaydan seçilen Ali Çopur ve İsmail Kalender ile Yargıtaydan seçilen Feyzi Eroğlu, Talip Bakır ve Serdar Mutta için YSK'de tören düzenlendi.

Yeni 5 üye, törende yemin ederek göreve başladılar.

Yemin töreninin ardından görev süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt ile yeni seçilen 5 üye arasında YSK başkan ve başkanvekilliği için seçim yapılacak.

Kurul Başkanı Muharrem Akkaya ile üyeler Cengiz Topaktaş, Kürşat Hamurcu, Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın'ın görev süreleri bugün itibarıyla sona erdi.


 

Yorumlar