Ahmet Edip Uğur vefat etti

Ahmet Edip Uğur son dakika: Balıkesir eski belediye başkanı Ahmet Edip Uğur hayatını kaybetti. Vefat haberi yakınlarını üzdü. Ahmet Edip Uğur neden öldü, son dakika, öldü mü, hastalığı neydi, kimdir, biyografisi?

Google Haberlere Abone ol

Balıkesir Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur hayatını kaybetti. Edip Uğur, 2017 yılında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkanlığından istifa etmiş, sonrasında da AK Parti'den ayrılmıştı. Uğur, daha sonra kurulan Deva Partisi'ne katılmıştı. Peki, Ahmet Edip Uğur neden öldü, son dakika, öldü mü, hastalığı neydi, kimdir, biyografisi?

Ahmet Edip Uğur 7 Nisan 1950 tarihinde Balıkesir'de doğdu. 

İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü'nü bitirdi. Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı ve AK Parti Balıkesir il başkanlığı yaptı. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı. 18.,22.,23. ve 24. Dönem Balıkesir Milletvekili. Uğur, evli ve 3 çocuk babasıdır.

2008 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve "Mali ve İdari İsler" Başkanı olmuştur. Ayrıca Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanıdır.

Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönemde Parlamento’ya girmiştir. AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı’ da yapan Ahmet Edip Uğur , 22. Dönemde ikinci kez Milletvekili seçilmiştir. 2007 Genel Seçimlerinde 23. Dönem Balıkesir Milletvekili olarak yeniden Parlamento’ya girdikten sonra Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.[3] 2004-2009 arası Balıkesir belediye başkanlığı yapan Sabri Uğur'un kuzenidir.

Recep Tayyip Erdoğan içlerinde İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir belediye başkanlarının olduğu altı belediye başkanının istifasını istedi. Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur başlangıçta bu çağrıya uymadı, Erdoğan istifa edilmezse gereğinin yapılacağını söyledi.

Uğur, 30 Ekim 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AK Parti'den istifa etti.

İstifasından sonra yaptığı açıklamada istifaya tehdit ile zorlandığını, bu tehditlerin ailesine, evine kadar ulaştığını belirtti.

9 Mart 2020 tarihinde Ali Babacan tarafından kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Ahmet Edip Uğur, uzun süredir beyin tümörü kanseriyle mücadele ediyordu.

Uğur, 2017 yılında AK Parti'den ve Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanlığından istifa etmişti.


 

Yorumlar