"Afrika'da Türkiye'ye büyük bir muhabbet var"

- Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanı Serdar Çam: "Afrika'da Türkiye'ye büyük bir muhabbet var. Büyük bir ilgiyle, alakayla karşı karşıyayız. Bu ilginin karşılığını da fazlasıyla vermeye çalışıyoruz"

Google Haberlere Abone ol

PRETORYA (AA) - ENES KAPLAN - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Türkiye'nin Afrika'daki çalışmalarını anlatarak, "Afrika'da Türkiye'ye karşı büyük bir muhabbet var. Büyük bir ilgiyle, alakayla karşı karşıyayız. Bu ilginin karşılığını da fazlasıyla vermeye çalışıyoruz." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 10. Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Güney Afrika'daki temaslarına eşlik eden Çam, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

TİKA'nın 59 ülkede 62 ofisinin bulunduğunu belirten Çam, Başkan Erdoğan'ın gerçekleştirdiği ziyaretle Zambiya'da da ofis açılış sürecinin başlatılmış olacağını bildirdi.

Çam, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyada Afrika'ya en fazla ziyareti yapan lider olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Afrika'da son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan Çam, TİKA'nın ilk ofisini 2005'te Etiyopya'da açtığını hatırlattı.

Afrika'da 25'e yakın TİKA ofisinin bulunduğunu bildiren Çam, bu ofisler aracılığıyla çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Fakirlikle, "Kara Afrika" gibi ifadelerle aşağılanan Afrika'nın, dünyayı besleyebilecek zenginliğe sahip olduğuna işaret eden Çam, iç çatışmalar, kavgalar, terör başta olmak üzere bazı sıkıntılar nedeniyle hak ettiği zenginliğe, güce ulaşamadığını bildirdi.

Türkiye'nin özellikle son 16 yılda elde ettiği tecrübeleri Afrika'ya aktarmak için çalışmalar yaptığını aktaran Çam, şöyle devam etti:

"Her alanda, tarım, sağlık, hayvancılık, eğitim, alt yapıların ve devlet kapasitelerinin güçlendirilmesi gibi alanlarda devletimizin bütün tecrübelerinin aktarılması konusunda bir paylaşım içerisindeyiz. Afrika'da Türkiye'ye büyük bir muhabbet var. Büyük bir ilgiyle, alakayla karşı karşıyayız. Bu ilginin karşılığını da fazlasıyla vermeye çalışıyoruz."

Çam, 2011'de Erdoğan'ın Somali'ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, ülkenin kaderinin değiştiğini ifade ederek, TİKA'nın Afrika'da çeşitli projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini dile getirdi.

- "Hain örgüte karşı da çalışmalar yapılıyor"

Türkiye'nin Afrika'yla işbirliğini artıracağını aktaran Çam, Afrika'nın gelişmesine TİKA'nın da destek vereceğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yurt dışındaki yapılanmasını hatırlatan Çam, şunları kaydetti:

"17-25 Aralık ve 15 Temmuz sonrası meydanın boş olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün devlet kurumlarıyla da var olduğunu, gerçek anlamda Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağını en güzel şekilde taşımanın gayretini, bizim gibi kuruluşlar veriyor. TİKA, Maarif Vakfı, Yunus Emre ve YTB gibi bütün kuruluşlarımız, sahada etkin olarak, yıllarca dünyayı aldatan o hain örgüte karşı da açıkçası güzel çalışmalar yaparak bu sürecin olumlu yöne girmesine katkı vermeye çalışıyor."

Yorumlar