Acil Toplanma Alanı sorgulama hizmeti başladı

Acil Toplanma Alanı sorgulama hizmeti e-Devlet sistemi üzerinden devreye girdi. Muhtemel bir deprem ya da afet anında nereye toplanacağınızı öğrenmek için bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Google Haberlere Abone ol

e-Devlet hizmetlerine bir yenisi daha eklendi. Vatandaşların muhtemel bir deprem ya da afet durumunda toplanabilecekleri alanlar artık e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanarak öğrenilebilecek. Muhtemel bir afet durumunda vatandaşların kargaşa nedeniyle kaybolmamaları, muhtemel yardımlardan daha rahat faydalanmaları açısından önceden belirlenen alanlarda toplanmaları önem arzediyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) herhangi bir afet durumunda toplanılmaya uygun ve güvenilir alanları E-Devlet üzerinden yayımladı. Sorgulama ekranı ile ev adreslerine en yakın toplanma alanlarını görebilecek olan vatandaşlar, Acil Toplanma Alanı sorgulama ekranında bulunan harita aracılığıyla konum hakkında detaylı bilgi de edinebilecek.

Daha önce belediyeler ve AFAD müdürlükleri üzerinden ad, soyad, ikamet adresi ve telefon bilgileri ile öğrenilebilen Acil Toplanma Alanları artık E-Devlet üzerinden tek tıkla sorgulanabilecek. Vatandaşlar, herhangi bir afet durumunda AFAD tarafından belirlenen ikamet ettikleri bölgeye en yakın park, bahçe gibi korunaklı alanları kolayca öğrenebilecek. Acil Toplanma alanlarını sorgulamak için E-Devlet giriş şifresi yeterli olacak.

ACİL TOPLANMA ALANI SORGULA

Toplanma alanları, afet sonrasında insanlara kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alanda bulunmaları, yaşadıkları büyük şoku atlatabilmeleri, yakınları ile bir araya gelebilmeleri ya da haberleşebilmelerine imkan yaratan hayati öneme sahip alanlardır.

Afet gerçekleştikten sonraki ilk 12 - 24 saatlik zaman dilimi, afete maruz kalan insanların ihtiyaç duyacağı güvenli toplanma alanlarına erişimi, sağlıklı bilgiye ulaşımı, yerel düzeydeki yetkililerin bilgilendirme yapması, olası kargaşaların önüne geçilmesi bakımından en fazla öneme sahip olan zaman dilimidir.

Yorumlar