ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

- Sudan'da yaşayan Filistinliler, Hartum'da bir araya gelerek ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını protesto etti

Google Haberlere Abone ol

HARTUM (AA) - Sudan'da yaşayan Filistinliler, ABD'nin Kudüs kararını protesto etti.

Başkent Hartum'daki Yeşil Meydan'da toplanan Filistinliler, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak kabul etmesine tepki gösterdi.

Sudan'da Yaşayan Filistin Topluluğu Başkanı Eymen Abdullah, burada yaptığı açıklamada, Trump'ın Kudüs kararını reddettiklerini söyledi.

Abdullah, Kudüs meselesinin bütün Müslümanları ilgilendirdiğini belirterek, "İslam beldeleri ayaklanmıştır. Her gün birçok bölgede protesto gösterileri yaşanıyor. Sudan'da gerçekleştirdiğimiz tepkimiz de İsrail'e güçlü bir mesaj taşımaktadır. ABD umarım bu yanlış kararından bir an önce döner." dedi.

Sudan Afrika Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü öğrencisi Aziz El-Şuayri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye halkının ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistinliler için yaptıklarını asla unutmayacaklarını vurguladı.

Şuayri, "Dünyanın gözü önünde yüz binlerce insanımızı kaybettik. Ne yazık ki birçoğu Filistin meselesinde üç maymunu oynadı. Çok şükür Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan çıktı ve sesimizi dünyaya duyurdu." diye konuştu.

Tıp Fakültesi öğrencisi Filistinli Ammar Ebu Muaz ise bütün Müslümanların Kudüs'ü kendi toprağı gibi savunması gerektiğini söyledi.

Yorumlar