ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

- Başkentte İHH, Memur-Sen ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrasında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti - Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: - "ABD Başkanı Trump'ın kameralar önünde şov yaparak imzaladığı karar bizim için bir paçavradan ibarettir"

Google Haberlere Abone ol
ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ANKARA (AA) - Başkentte İnsani Yardım Vakfı (İHH), Memur-Sen ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cuma namazı sonrasında ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti.

Hacı Bayram Camisi'nde cuma namazının ardından, İHH, Memur-Sen ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar, dev Filistin bayrağı açarak, İsrail ve ABD aleyhine sloganlar attı.

ABD'nin Kudüs kararına ilişkin açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İslam aleminin tepkilerine rağmen ABD'nin verdiği kararın "kavganın, anarşinin ve fitnenin" fitilini ateşleyeceğini belirterek, bunun dünyayı yeni bir çıkmaza sokma girişimi olduğunu vurguladı.

Söz konusu kararla ABD'nin, Birleşmiş Milletlere (BM) meydan okuduğunu ve BM kararını yok saydığını ifade eden Yalçın, ABD'nin sadece bugünün değil yarının barışını da sabote ettiğini söyledi. Barış şehri Kudüs'ün aynı zamanda farklı dinlerin bir arada yaşayabileceğinin de en güzel örneği olduğunu belirten Yalçın, kararın İsrail'in Kudüs'ün işgalini meşrulaştırma gayreti olduğunu kaydetti.

"İslam dünyasının dağınıklığından güç alan bir grup azgın buna cüret için fırsat buluyorsa harekete geçme vaktidir." diyen Yalçın, tüm dünya ülkelerinin ABD'nin bu kararını reddederek, Filistin'in yanında yer alması gerektiğini ifade etti.

Yalçın, "ABD Başkanı Trump'ın kameralar önünde şov yaparak imzaladığı karar, bizim için bir paçavradan ibarettir." dedi. Evlerin ve iş yerlerinin Filistin bayraklarıyla donatılmasını isteyen Yalçın, sivil ve siyasi örgütlenmelerin sürekli teyakkuz halinde olması ve 15 Temmuz ruhuyla hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Yalçın, Türkiye'nin İsrail ile olan ilişkilerini askıya almasını, bütün ülkelerin de İsrail ile olan ilişkilerini gözden geçirmesini istedi.

Etkinliğe katılan STK'lar adına söz alan Mustafa Sinan ise söz konusu kararın mimarlığını İngiltere'nin, taşeronluğunu ise ABD'nin yaptığını belirterek, İsrail'in de bu durumdan kar elde ettiğini dile getirdi.

Sinan, Kudüs'ün sadece Filistin'in değil ümmet-i Muhammed'in kalbi olduğunu belirterek, Türkiye'deki İsrail, İngiltere ve ABD Büyükelçiliklerinin kapatılmasını istedi.

Açıklamaların ardından bir süre slogan atarak tekbir getiren vatandaşlar, daha sonra Hacı Bayram Camisi'nden ayrıldı.

Yorumlar