ABD'li medya devi İngiliz SKY’ı satın alıyor

- İngiliz yayın şirketi Sky, şirketin tamamının halihazırda yüzde 39'luk hisseye sahip Amerikan medya devi 21st Century Fox'a satışı için anlaşmaya varıldığını duyurdu

Google Haberlere Abone ol
ABD'li medya devi İngiliz SKY’ı satın alıyor

LONDRA (AA) - İngiliz yayın şirketi Sky, şirketin tamamının halihazırda yüzde 39'luk hisseye sahip Amerikan medya devi 21st Century Fox'a satışı için anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Londra merkezli Sky’dan yapılan yazılı açıklamada, halihazırda şirketin yüzde 39’una sahip olan 21st Century Fox'a kalan hisselerin 11,7 milyar sterlin karşılığında satılması için anlaşmaya varıldığı belirtildi. Şirketin hisse başına değerinin 10,75 sterlin olduğu bildirildi.

Analistler, Fox'un Sky'ın kontrolünü tamamen ele geçirmesinin, Avrupa'da önemli bir medya platformu oluşturmasına yardımcı olacağını belirtiyor.

Sky, İngiltere, İtalya, İrlanda ve Almanya'da olmak üzere 21,8 milyon müşterisine uydu üzerinden televizyon yayını yapıyor.

Milyarder Rupert Murdoch'un sahip olduğu 21st Century Fox, halen Sky Deutschland'ın yüzde 55'ini ve Sky İtalia'nın tamamının kontrolünü elinde tutuyor.

Yorumlar