ABD'den Terör örgütü PKK/YPG'ye 21 milyon dolarlık yardım

Suriye hükümeti ve yakın çevrelerine yönelik "Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası'nı devreye sokan ABD, terör örgütü PKK/YPG'ye para yardımı yapmaya devam ediyor.

Google Haberlere Abone ol

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Esed rejimi ile destekçilerine yaptırım öngören Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası'nı 17 Haziran'da uygulamaya koyan ABD, terör örgütü YPG/PKK'ya sahip çıktı. ABD'li yetkililerin, söz konusu yasadan etkilenmemesi için YPG/PKK'ya 21 milyon dolar nakit yardımında bulunduğu ortaya çıktı.

Yasanın yürürlüğe girmesinden bir gün sonra maddi destekle rahatlayan terör örgütü, işgalindeki bölgelerde ödediği maaşlara yüzde 150 oranında zam yaptı. Bu yardımın tek sefere mahsus olmadığını aktaran kaynaklar, ABD'li yetkililerin, terör örgütünün ihtiyaç duyması halinde benzer destekler sağlamayı vadettiğini belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ İNKAR ETTİ, KOALİSYONDAN NET YANIT GELMEDİ

Örgüte yardım konusu sorulan ABD öncülüğündeki DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Sözcülüğü, konunun muhatabı olarak ABD Dışişleri Bakanlığını gösterirken, ABD Dışişleri ise konuyla ilgisi olmayan genel nitelikli bir açıklama yaptı.

Koalisyona yeniden “SDG'ye (YPG/PKK) doğrudan mali yardımda bulundunuz mu?” sorusu yöneltilmesi üzerine Sözcü Albay Myles Caggins, SDG adını kullanan YPG/PKK’ya koronavirüsü (Kovid-19) önleme ve sağlık yardımı için 1,2 milyon dolar verdiklerini belirtti. Caggins'e, "Aylar önceki sağlık yardımları değil Sezar Yasası nedeniyle nakit para yardımında bulundunuz mu?" diye sorulması üzerine ise bu kez ABD Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık kendilerinin örgüte herhangi bir maddi yardımda bulunmadığını kaydetti.

Böylece ABD öncülüğündeki Koalisyon, tespit edilen son nakit yardımına ilişkin net açıklama yapmaktan kaçındı.

CHP'Lİ GAZETECİ'DEN SULTAN ABDÜLHAMİT'E AĞIR HAKARETLER

 

Yorumlar