ABD'den Ermenistan'a destek ziyareti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Ermenistan'ı ziyaret ederek buradan Azerbaycan'ı kınadı.

Google Haberlere Abone ol
ABD'den Ermenistan'a destek ziyareti

Daha önce Tayvan'a yaptığı ziyaretle Asya'da gerilimin yükselmesine neden olan ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan'ı ziyaret etti.

Erivan ile Bakü arasındaki çatışmalara ilişkin konuşan Pelosi, Azerbaycan'ı sorumlu tutarak 'yasa dışı sınır' saldırıları kınadığını söyledi.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da açıklamalarda bulunan Pelosi, çatışmaların Azerbaycan'ın saldırısı ile başladığını savundu ve "Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Çatışmanın 'Azerbaycan tarafından başlatıldığını ve bunun kabul edilmesi gerektiğini' iddia eden ABD Temsilciler Meclis Başkanı, iki ülke arasındaki gerginliği ise 'demokrasi ile otokrasi arasındaki mücadele' olarak niteledi. Bakü yönetimi, Pelosi'nin açıklamalarına ilişkin yorum yapmadı.

Pelosi'nin ardından konuşan Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi Başkanı Frank Pallone da, Washington'un Ermenistan'ın güvenliğini daha fazla desteklemek için elinden geleni yapmak istediğini söyledi. 

PROVOKASYONU YAPAN ERMENİSTAN

Ermenistan'ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmalarda 282 Azerbaycan askeri yaralandı. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın provokasyonu sonucu çıkan çatışmalarda 282 Azerbaycan askerinin yaralandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 12-14 Eylül'deki çatışmalarda 282 askerin yaralandığı, bunlardan 43'ünün tedavilerinden ardından görev başına döndüğü bildirildi.

Açıklamada, yaralılardan 21'inin durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Ermenistan'ın saldırılarında 2 sivilin de yaralandığı, bunlardan birinin taburcu edildiği, diğerinin tedavisinin devam ettiği aktarıldı.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SINIRINDAKİ ÇATIŞMA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül gecesinde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın başladığını duyurdu.

Diplomatik temaslar sonucu, 2. Karabağ Savaşı'ndan sonraki en büyük çatışmada, Azerbaycan ile Ermenistan'ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.

Azerbaycan 79 askerin şehit olduğunu açıkladı. Ermenistan ise ölen Ermeni asker sayısını 135 olarak duyurdu.

Azerbaycan, çatışmalarda hayatını kaybeden yaklaşık 100 Ermeni askerin cesetlerini Ermenistan’a vermeye hazır olduğunu bildirdi.

 

Yorumlar