ABD'den 161 kişilik ekip ve yardım yola çıktı

Türkiye'ye yardım etmek isteyen ülkelerin yardım ekipleri gelmeye devam ediyor. Son olarak ABD'den büykü bir kargo uçağı içinde 161 arama kurtarma personeli ve yardım malzemeleriyle yola çıktı.

Google Haberlere Abone ol
ABD'den 161 kişilik ekip ve yardım yola çıktı

Türkiye'ye yardım gönderen ülkelerin sayısı her geçen saat artıyor. Son yardım ekibi ise ABD'den yola çıktı.

ABD'nin, merkez üstü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdiği 161 kişilik arama kurtarma ekibi yola çıktı.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansının (USAID) çalışması kapsamında Virginia eyaletinin Fairfax ilçesi ve California eyaletinin Los Angeles kentinden Türkiye`ye gönderilen ekibi taşıyan uçak, sabah saatlerinde ABD Hava Kuvvetlerinin Dover Üssü`nden Alaska Hava Muhafız Komutanlığına bağlı C-17 tipi askeri kargo uçağıyla havalandı.

Uçakta 161 personel 12 köpek ve 85 tondan fazla özel ekipman olduğu bilgisi verildi.USAID`den yapılan açıklamada, söz konusu ekibin, şu anda bölgede çalışma yapan diğer ABD insani yardım ekiplerine katılacağı kaydedildi.

Uçak, İncirlik Hava Üssü`ne inecek ve kurtarma ekibi, oradan deprem bölgelerine geçerek arama kurtarma çalışmalarına katılacak.​​​​​​​

 

Yorumlar