'ABD'deki eylemler ikinci dalgayı tetikleyebilir' uyarısı

ABD'li Siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde başlayan kitlesel eylemlerin ikinci dalga salgını tetikleyebileceği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi George Floyd'un geçtiğimiz hafta polis tarafından orantısız güç kullanılması sonucu boğularak öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı eylemler ülke geneline yayıldı.

Bir çok eyalette sokaklara inen ABD'liler polisle çatışmaya başladı. Olayların şiddetlendiği eyaletlerde sosyal mesafe önlemlerine uyulmayan eylemcilerin, Kovid-19 nedeniyle daha çok can kaybı yaşanan siyahi ve azınlık toplulukları için büyük bir tehlike yarattığını açıkladı.

BİNLERCE KİŞİ SOKAKLARDA

George Floyd'un ölümünden sonra olayın meydana geldiği Minnesota'dan dünyaya yayılan ırkçılık ve polis şiddeti karşı gösteriler nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etti ve sokaklara çıktı.

ABD'nin Minnesota eyaletinde 27 Mayıs tarihinde gerçekleşen olayda, beyaz bir polis memuru olan Derek Chauvin'inin sahte bir 20 dolar kullandığını iddia ederek 46 yaşındaki siyahi Floyd'u boynuna diziyle baskı uygulayarak öldürmesi tüm dünyada öfkeyle karşılandı.Floyd'un ölümünden önceki "Nefes alamıyorum" feryadı ırkçılık ve polis şiddeti gösterilerin sloganı oldu.

EYLEMLER İKİNCİ KORONA DALGASINI TETİKLEYEBİLİR ENDİŞESİ

Ayrıca koronavirüs salgınının merkezi olan ABD'de, Los Angeles, New York City ve Washington DC'de gösterilerin ikinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgasını tetikleyebileceğine dair endişeler var.

MASKE, SOSYAL MESAFE YOK; BAĞIRMA, KOŞMA VAR

Eylemlere katılan birçok protestocunun sosyal mesafe kurallarını göz ardı ettiği ve maske gibi koruyucu önlemler almadığı görülüyor. Bununla birlikte, sağlık uzmanları birçok gösteride meydana gelen bağırma ve slogan atma ve etrafta dolaşmanınvirüsün yayılımını hızlandırabileceği konusunda uyardı.

"İNSANLAR KOVİD-19'U ÖNEMSEMİYOR"

Konuyla ilgili açıklama yapan Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Dr. William Schaffer, "Gösterilerin şu anda öfkeli insanlardan oluşan büyük bir toplumsal olay olduğu gerçeği var ve bu insanlar şu anda adalet ve hak arayışı nedeniyle Kovid-19'u birincil derecede önemsemiyor. Bu durum da sosyal mesafe eksikliğini ve maske takmayan insanları beraberinde getiriyor" ifadelerini kullanarak, gösterilerdeslogan atmanın da virüsün yayılma riskini artıracağını sözlerine ekledi.

Yorumlar