ABD'de FETÖ'cü Mehmet Kılıç AA'nın sorularından kaçtı

- FETÖ'nün ABD'deki Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın temsilcisi Kılıç, AA muhabirinin "ABD'deki FETÖ üyelerinin Türkiye'yi karalamasının adında verilmiş bir emrin olup olmadığı" sorusuna cevap vermedi - Kılıç, BM'nin kadınlarla ilişkili çalışmalara katkı sağlayan sivil toplum örgütü "Kadınının Statüsü Komitesi" (NGO-CSW) panelinde 15 Temmuz FETÖ darbe girişimiyle ilgili iftiralarda bulunup Türkiye'yi şikayet etti

Google Haberlere Abone ol

NEW YORK (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in onursal başkanı olduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfının (GYV) ABD temsilciliğini yapan Mehmet Kılıç, New York'ta katıldığı bir toplantı çıkışında AA muhabirinin sorularını yanıtsız bırakarak hızla uzaklaştı.

BM tarafından istişari statüsü düşürülen GYV temsilcisi Kılıç, BM'nin kadınlarla ilişkili çalışmalara katkı sağlayan sivil toplum örgütü "Kadınının Statüsü Komitesi" (NGO-CSW) tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı.

Kılıç, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullanarak 15 Temmuz'daki darbe girişimini kimin yaptığını kimsenin bilmediğini öne sürdü.

Darbe girişiminin ardından alınan güvenlik önlemlerini medya ve sivil topluma baskı olarak niteleyen Kılıç, salonda FETÖ elebaşı Gülen'in 1996'da GYV ödül töreninde çekilmiş fotoğrafını göstererek Gülen'in tüm toplum kesimleriyle yakın diyalog içinde olduğunu iddia etti.

FETÖ'nün New York'taki kuruluşlarından "Peace Islands"ın (Barış Adaları) kurucu üyelerinden olan ve FETÖ bağlantılı Türk Kültür Merkezinde de yöneticilik yapan Kılıç, Türkiye aleyhinde birçok ortamda karalama kampanyalarında rol alıyor.

Toplantı çıkışında AA muhabirinin ''ABD'deki FETÖ üyelerinin Türkiye'yi kötülemesinin arkasında kendilerine verilen bir emrin olup olmadığını'' sorusuna yanıt veremeyen ve hızla uzaklaşmaya çalışan Kılıç'ın hali, kameraya da yansıdı.

- Toplantıda görüntü alınmasına izin verilmedi

Toplantının başında AA kamerasını gören NGO-CSW New York Başkanı Susan O’Malley, çekim yapılmasına izin veremeyeceklerini söyledi.

AA ekibinin Türk medyasından olduğunu belirtmesi üzerine konuşma yapmak üzere gelen Kılıç ile bir süre konuşan O'Malley, daha sonra AA ekibinin yanına gelerek kesin kuralları olduğunu ve hiçbir şekilde çekim yapılmasına izin veremeyeceğini söyledi.

- AA muhabirinin sorusuna tepki gösterdiler

Toplantının soru cevap bölümünde Türkiye aleyhine sorular soran kişilere müdahalede bulunulmazken Türkiye'deki tutuklu FETÖ üyesi kadınların haklarından bahseden Kılıç'a, neden darbe esnasında canlarını, evlatlarını, eş ve babalarını kaybeden kadınlardan hiç bahsetmediğini soran AA muhabirine tepki gösterildi. Sorudan rahatsız olan Kılıç, konuyla ilgili yorum yapmadı.

- Nisan ayında statüsü düşürülmüştü

FETÖ aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan GYV ve FETÖ ile ilintili diğer iki örgütün Birleşmiş Milletler'de istişari statüleri" nisan ayında iptal edilmişti.

Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ/PDY ile ilişkili olan bu üç kuruluşun BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi (EKOSOK) nezdindeki istişari statülerinin geri alınmasına ilişkin karar oy birliği ile alınmıştı.

Sivil toplum kuruluşları, istişari statü ile BM nezdindeki uluslararası toplantılara katılım ve devletlerle STK'ların buluştuğu toplantılarda söz hakkı elde ediyor ve BM üyesi ülkelere çalışma alanlarıyla ilgili görüş ve önerilerini taşıyabiliyor.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı 2012 yılında BM'de "istişari statü" elde etmişti.

Yorumlar