ABD'den Türkiye'nin iç işine açık müdahale

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, İçişleri Bakanlığı'nın kayyum atanması kararlarıyla ilgili açıklama yaptı

Google Haberlere Abone ol
ABD'den Türkiye'nin iç işine açık müdahale
Sonhaberler/ Haber Merkezi 

Türkiye'nin iç işlerine karıştığı için sık sık halktan tepki alan ABD bugün bir kez daha benzer bir harekette bulundu. Kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde teröre destek veren belediylere yönelik atılan adımdan sonra ABD Ankara Büyükelçiliği, görev alanına girmediği halde bir açıklama yaptı. Elçilik, bugün 28 belediyeye kayyum atanmasına ilişkin "10 Eylül 2016" tarihli bir açıklama yayımladı. "Türkiye'nin Güneydoğu'sunda Bugün Gerçekleşen Olaylarla İlgili Açıklama" başlıklı ABD açıklamasında "kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz" dendi.

"Türkiye'nin kendisini savunma hakkı"nın desteklendiği söylenen açıklamanın tamamı şöyle: "Hükümetin bazı seçilmiş yerel yetkilileri terörizmi destekledikleri iddiasıyla görevden alma ve yerlerine kayyum atama kararını takiben Türkiye'nin güneydoğu'sundaki çatışma haberlerinden endişe duyuyoruz. Amerika Birleşik Devletleri terörizmi lanetlemekte ve Türkiye'nin kendisini savunma hakkını desteklemektedir. Türk mercileri bazı yerel yetkililerin terörist gruplara katıldığı veya maddi destek sağladıkları yönündeki iddiaları araştırırken, hukuki süreç ve Türk Anayasası'nda saklı olduğu şekilde barışçıl politik ifade hakkını da içermek üzere, kişisel haklara saygının önemine işaret ederiz. Kayyum atamalarının geçici olacağını ve vatandaşların yakında Türk yasasına uygun bir şekilde yeni yerel yetkililer seçmelerine izin verileceğini ümit ediyoruz."

Yorumlar

Komando Herseye burnunu sokmaktan ne zaman vazgeçecek bu ABD köpeği Hala daha anlayamadı turk milletini yönetemeyecegini