AB dün reddettiği aşıyı bugün kabul etti

Avrupa Birliği tarafından onaylanan ikinci koronavirüs aşısı da belli oldu. Yeni onaylanan aşı Amerikan üretimi Moderna ilaç firmasına ait aşı oldu. Aşı için dün yapılan ilk toplantıda onay çıkmamıştı.

Google Haberlere Abone ol

Avrupa Birliği Komisyonu, dünkü toplantısında reddettiği Amerikan yapımı Moderna aşısını bugünkü toplantıda kabul etti. Karar sonrası akıllara ister istemez "Bir günde ne değişti?" sorusunu getirdi.

Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer ve BioNTech'in ortak ürettiği koronavirüs aşısının ardından, ABD firması Moderna'nın geliştirdiği aşıya da onay verdi. Dün yapılan toplantıda aşıya onay çıkmamıştı.

AB Komisyonu, Moderna ile 80 milyon doz aşı alımı konusunda bir anlaşma imzaladı. Anlaşmada, AB'nin buna ek olarak 80 milyon doz daha satın alma seçeneği yer alıyor.

Moderna aşısı, onaylanması durumunda AB tarafından satın alınan en pahalı aşı olacak. Pfizer-BioNTech aşısına doz başına 12 euro ödeyen Avrupa, Moderna aşısını doz başına 18 eurodan satın alacak. Aşılar 16 yaş ve üzeri Avrupa vatandaşlarına uygulanacak.

Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA), Moderna tarafından üretilen koronavirüs aşısına onay verilmesi amacıyla gerçekleştirdiği toplantıda anlaşma sağlanamamıştı.

Hollanda İlaç Değerlendirme Kurulu (MEB) Başkanı Ton de Boer'a göre, Moderna tarafından geliştirilen aşı konusunda, hala yanıtlanması gereken çok fazla soru var derken, toplantı bugüne ertelenmişti.

 

Yorumlar