AA Finans'ın mart ayı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı

- Ekonomistler mart ayında enflasyonun yüzde 0,54 artmasını bekliyor - Ankete katılan ekonomistler 2017'de enflasyonun yüzde 8,98 olacağını tahmin ediyor

Google Haberlere Abone ol
AA Finans'ın mart ayı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı

İSTANBUL (AA) - AA Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılan ekonomistler, mart ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,54 artmasını bekliyor.

AA Finans'ın, TÜİK tarafından 3 Nisan Pazartesi günü açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mart ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,54 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin mart ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0 ve en yüksek yüzde 0,85 aralığında yer aldı.


- Yıl sonu enflasyon beklentisi 8,98


Ekonomistlerin 2017 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 8,98 oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en düşük yüzde 7,80 ve en yüksek yüzde 9,80 olduğu görüldü.

Ekonomistlerin mart ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,54) göre, bir önceki ay yüzde 10,13 olan yıllık enflasyonun, yüzde 10,77'ye yükseleceği hesaplanıyor.

Yorumlar