9. Saraybosna İş Forumu

- Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak: - "Diasporanın, Bosna Hersek'te yatırım yapmak için sermayesi ve işi var ama bunlardan daha önemlisi yüreklerinde istek var" - İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç: - "Konu iş adamlarına gelince Bosna Hersek'teki karmaşık siyasi yapı nedeniyle birçok Türk iş adamı burada yatırım yapmaktan çekiniyor"

Google Haberlere Abone ol

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak, diasporaya ülkelerinde yatırım yapmaları çağrısında bulunarak, "Diasporanın, Bosna Hersek'te yatırım yapmak için sermayesi ve işi var ama bunlardan daha önemlisi yüreklerinde istek var." dedi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, Bosna Bank International (BBI) ile İslam Kalkınma Bankası (IDB) tarafından düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu 9. Saraybosna İş Forumu'nun (SBF) ikinci ve son gününde, "Diaspora, Spor, Sanat, Kültür ve Yaratıcılık Endüstrisi-Duyguları Yatırımlara Dönüştürme" konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Crnadak, ülke vatandaşlarının 1992-1995'te yaşanan Bosna Savaşı'nın ardından daha iyi bir yaşam hayali kurduğunu belirterek, "Bu, önemli konumlarda bulunan bizlerin daha verimli çalışması için yakıt görev görmeli." yorumunu yaptı.

Savaş zamanı veya sonrası ülkeden ayrılan diasporanın Bosna Hersek'te her zaman iyi karşılandığını söyleyen Crnadak, "Yurt dışında yaşayan insanlarımız yatırım imkanları olmasına rağmen Bosna Hersek'teki bürokratik işlemlerin karmaşıklığından ülkelerinde yatırım yapmak istemiyor. Bu yolda çözüm yoluna gidecek adımlar atmalıyız." ifadelerini kullandı.

Diasporada yaşayan Bosna Herseklilere yatırım yapmaları çağrısında bulunan Crnadak, "Diasporanın, Bosna Hersek'te yatırım yapmak için sermayesi ve işi var ama bunlardan daha önemlisi yüreklerinde istek var." dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç de Bosna Hersek ve Türkiye halkı arasında büyük bir sevgi olduğuna işaret ederek, "Konu iş adamlarına gelince Bosna Hersek'teki karmaşık siyasi yapı nedeniyle birçok Türk iş adamı burada yatırım yapmaktan çekiniyor." diye konuştu.

Bosna Hersek'in içerisinde belediye, kanton, entite ve devlet düzeyinde kurumlar olduğuna dikkati çeken Avdagiç, "Yatırımcı kağıtta yazana bakar." değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Yenilik Projesi "Munja" temsilcisi Zlatan Kulenovic ise 21 ülkeden gençleri bir araya getirdiklerini söyleyerek, "Bosna Hersek'i Batı'dan ayıran en önemli özellik buradaki insanların sürekli olumsuz düşünmesi. Batı'da insanlar gündelik hayatlarının yüzde 5'ini sorunlara ayırırken, Bosna Hersekliler günlerinin yüzde 90'ınını bununla harcıyor." diye konuştu.

Saraybosna İş Forumu, yuvarlak masa toplantısının ardından düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

İki gün süren iş forumu kapsamında "Batı Balkanlar Altı Bölgesel Ekonomik Alan-AB ile Gelişmek", "Güneydoğu Avrupa Uluslararası Ağ Geçitleri ve Bağlantılar", "Güneydoğu Avrupa için Hızlı Büyüme Fırsatı Olarak Turizm", "AB Tedarik Zinciri ve Batı Balkan Şirketleri Üzerindeki Etkisi", "Güneydoğu Avrupa'da Bilişimde Sermayeleşmek ve Dijital Ekonomi Eğilimleri" ve "Diğer Bölgeler İçin Ekonomik Kalkınma Modeli Olarak Dubai" başlıklı paneller düzenlendi.

Yorumlar