8 Mart Dünya Kadınlar Günü

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: - "Kadın girişimcilerimizin sayılarını artırmak ve kadınlarımızın iş hayatına daha aktif katılımlarını sağlamak için desteklerimiz ve çalışmalarımız devam edecek" - "Peygamber Efendimiz, 'Cennet anaların ayağının altındadır' buyurmuştur. Bu anlamda kadını hor gören, istismar eden, şiddete başvuran her kim olursa en büyük zavallıdır."

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kadınların toplumu dönüştüren ve istikamet veren saygın ve güçlü bir unsur olduğunu belirterek, "Kadın girişimcilerimizin sayılarını artırmak ve kadınlarımızın iş hayatına daha aktif katılımlarını sağlamak için desteklerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir." ifadesini kullandı.

Tüfenkci 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kadınların tarih boyunca Anadolu'nun vatan yurdu olmasında, istikbal ve istiklal mücadelesinde aktif olarak rol oynadıklarını hatırlatan Tüfenkci, "Kadınlarımız iktisadi, askeri, sosyal açıdan birçok faaliyetlerde bulunarak güçlü, fedakar, onurlu, çalışkan Anadolu kadın ruhunun en güzel örneklerini bu topraklara nakşetmişlerdir. Hem toplumun hem ailenin temelini oluşturan kadınlarımız bir anne, bir eş olarak toplumu dönüştüren ve istikamet veren saygın ve güçlü bir unsurdur." değerlendirmesinde bulundu.

Tüfenkci, kadınların ülkenin medeniyet değerlerine göre her türlü hürmet ve saygıya layık olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Peygamber Efendimiz, 'Cennet anaların ayağının altındadır' buyurmuştur. Bu anlamda kadını hor gören, istismar eden, şiddete başvuran her kim olursa en büyük zavallıdır. Unutulmamalıdır ki her kadın; anne, kardeş, eş ve çocuktur. Kadına yapılan her türlü saldırı insanlığa yapılmış demektir.

Kadınların iş yaşamına yapmış olduğu nitelikli katkılar, kadın ruhunun iş yaşamına yansıması, başarının sağlanmasında ve ülkemizin rekabet gücünün artırılmasında mühimdir. Bu yüzden de ülkemizde kadın girişimci ve yönetici sayısının artması ile siyasi, sosyal ve ekonomik hayatın her kademesinde kadınlarımızın seslerini daha fazla duyurmasını önemsiyoruz."

Hükümetin kadın-erkek eşitliği, kadın istihdamı, kadının iktisadi ve ekonomideki rolünün geliştirilmesi, kadın girişimciliğinin artırılması ile ilgili önemli yasal düzenlemelere imza attığını anımsatan Tüfenkci, bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar sonucu kadın esnaf oranının hızla arttığını vurguladı.

Tüfenkci, kadınların kooperatif çatısı altında girişimcilik kabiliyetlerini artırmak ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarını sağlamak amacıyla KADIN-KOOP Projesi'ni hazırlayarak uygulamaya koyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Kadın girişimcilerimizin sayılarını artırmak ve kadınlarımızın iş hayatına daha aktif katılımlarını sağlamak için desteklerimiz ve çalışmalarımız devam edecektir. Bu duygularla, vatan müdafaasında şehit düşen kahramanlarımızın anne ve eşleri başta olmak üzere ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum. Bugünün tüm kadınlar için hayırlı çalışmalar yapılmasına vesile olmasını temenni ediyorum."

Yorumlar