40 bin insan öldükten sonra BMGK'dan karar çıktı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze’de hemen ateşkes öngören üç aşamalı teklife destek talep eden karar tasarısını kabul etti.

Google Haberlere Abone ol
40 bin insan öldükten sonra BMGK'dan karar çıktı

15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, 31 Mayıs'ta ABD Başkanı Joe Biden'ın sunduğu üç aşamalı teklif 14 "evet" oyu alırken, Rusya "çekimser" oy kullandı.

Kabul edilen kararda; Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilerek, "teklifin memnuniyetle karşılandığı" belirtildi.

HAMAS'A ÇAĞRI

İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda; Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı. Kararda, ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı vurgulandı.

İKİNCİ AŞAMA: İSRAİL TÜMDEN GAZZE'DEN ÇEKİLECEK

Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilirken, İsrail'in tüm Gazze'den çekilmesi istendi. Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin cesetlerinin teslim edilmesi öngörüldü.

UZUN SÜREN MÜZAKERELER VE ATEŞKESİN DEVAMI

İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği vurgulanırken, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemine dikkat çekildi. BMGK ve BM üyelerinden destek istendi. Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemi vurgulandı.

TAMPON BÖLGEYE KARŞI ÇIKAN İFADE TASARIDAN ÇIKARILDI

ABD'nin müzakerelere açtığı ilk karar tasarısında İsrail güçlerinin, Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi desteklenirken, Gazze'de "tampon bölge" oluşturulmasına karşı çıkılmıştı. Oylamaya sunulan son metinde "tampon bölge"ye karşı çıkılan ifadenin silinmiş olması dikkat çekti. Diğer taraftan karar metnine, Biden'ın teklifinin yazılı olarak eklenmemesi tepki çeken hususlar arasında yer aldı. ABD, 7 Ekim'in ardından farklı BMGK üyelerinin sunduğu Gazze'de ateşkes talep edilen birçok karar tasarısını veto etmişti.

BIDEN'IN ÖNERİSİ

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Biden, İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirmişti. İlk aşamada, "İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekileceğini" açıklayan Biden, aynı süreçte öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu esirlerin serbest bırakılmasının ve Gazze'ye insani yardımların artmasının öngörüldüğünü ifade etmişti.

ATEŞKESİN KALICI HALE GELMESİ

İsrail'in Gazze'den çekileceğini ve geçici ateşkesin kalıcı olarak çatışmaların sonlandırılmasına dönüşeceğini belirten Biden, ikinci aşamada tarafların tüm başlıklarda anlaşmaya varması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi durumunda üçüncü aşamaya geçileceğini söylemişti. Bu aşamada da Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini belirtmişti.

Yorumlar