'Sahil Güvenlik var oldukça biz Kardak'ta avlanırız'

- Bodrum'a 3,8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıkları ve yakın adalar civarında avlanan Türk balıkçılar, bölgede yaşadıklarını anlattı - Yıllardır Kardak civarında avlanan balıkçı Kayacan: - "O bölge bizim için yasak, çipura balığı olduğu için tercihimiz orası oluyor, tabii sürekli gidemiyoruz. Yunan Sahil Güvenlikleri bizi taciz edemiyor çünkü bizim Sahil Güvenlik müdahale ediyor. Sahil Güvenliğimiz var oldukça biz Kardak'ta avlanırız" - Balıkçı Öztaş: - "Karaya çıkınca, adayı her iki ülke de kendi yeri gibi benimsiyor. Botlar gelip gidiyor. Biz o riske girmek istemiyoruz. O yüzden kayalıklara yakın avlanıyoruz ama karaya çıkmıyoruz"

Google Haberlere Abone ol
'Sahil Güvenlik var oldukça biz Kardak'ta avlanırız'

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesine 3,8 mil uzaklıktaki Kardak kayalıkları ve yakın adalar civarında avlanan Türk balıkçılar, bölgede yaşadıklarını habercilerle paylaştı.

Kardak kayalıklarına yakın bölgede konumlanan Sahil Güvenlik botları, Türk karasularını ihlal eden Yunan güçlerini önleme görevini sürdürürken bölgede avlanan Türk balıkçıların güvenliğini de sağlıyor.

Sabah erken saatlerde Gümüşlük Limanı'ndan çıkan balıkçılar, özellikle Kardak kayalıkları, Çavuş ve Çatal Adası önlerinde av aradı. Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin gözetiminde bölgede avlanan balıkçılar, yeniden limana döndü. Burada tuttukları balıkları sahilde bekleyenlere satan balıkçılar, son birkaç gündür yaşadıkları hareketli saatleri habercilerle paylaştı.

Bazı balıkçılar avlanırken korktuklarını ifade ederken bazıları da herhangi bir sıkıntının yaşanmadığını söyledi.

Kardak ve yakın adalar etrafında avlandıktan sonra yeniden limanına yanaşan turizmci ve balıkçı Görkem Kayacan da sabah çok erken saatlerde limandan ayrılıp bölgeye hareket ettiklerini anlattı.

Çavuş Adası ve Kardak kayalıkları bölgesinde avlandıklarını dile getiren Kayacan, "75- 80 metreden anten mercan, sinarit, lagos, ahtapot, kalamar avına çıkıyoruz. Sabah ağ atıyoruz, öğlene kadar avlanıp dönüyoruz." dedi.

Kardak kayalıklarının yakınına sokulmadıklarını belirten Kayacan, şunları söyledi:

"O bölge bizim için yasak, çipura balığı olduğu için tercihimiz orası oluyor, tabii sürekli gidemiyoruz. Yunan Sahil Güvenlikleri bizi taciz edemiyor çünkü bizim Sahil Güvenlik müdahale ediyor."

Bölgede Türk Sahil Güvenlik ekipleri olduğu sürece rahat nefes aldıklarını ifade eden Kayacan, "Sahil Güvenlik ekipleri her zaman balıkçıların ve denizcilerin yanında. Bir şey olduğu zaman, müdahale ediyorlar. Sahil Güvenliğimiz var oldukça biz Kardak'ta avlanırız." diye konuştu.

- "Kayalıklara yakın avlanıyoruz, ama adaya çıkmıyoruz"

Civarda uzun süredir balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Mehmet Öztaş ise Kardak kayalıklarına 300 metre kadar yaklaştıklarına ve bölgede avlandıklarına dikkati çekti.

Kardak'ta şu an için herhangi bir problem olmadığını belirten Öztaş, "Geçtiğimiz günlerde komutanımız bölgeye geldiği anlarda biraz hareketlilik oldu. Onun dışında burada her zamanki hareketlilik oluyor. Yani bir problem yok." dedi.

Kayalıkların yakınında avlanmakta bir sakınca olmadığını ancak adaya çıkınca sıkıntı meydana geldiğini anlatan Öztaş, "Karaya çıkınca, adayı her iki ülke de kendi yeri gibi benimsiyor. Botlar gelip gidiyor. Biz o riske girmek istemiyoruz. O yüzden kayalıklara yakın avlanıyoruz ama adaya çıkmıyoruz." diye konuştu.Yorumlar