'Erdoğan çok güçlü lider, Batı bundan hoşlanmıyor'

- Macar Jobbik partisinin lideri ve Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gabor Vona: - "Batı'nın sorunu atılan adımlar değil bilakis Türkiye'nin güçlü olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Erdoğan Türkiye'nin lideri olarak kaldığı müddetç Türkiye'nin güçlü kalacağını düşünüyorlar ve bundan rahatsızlık duyuyorlar" - "Türkiye'nin egemenliği, özgürlüğü ve istikrarı için sokaklara çıkıp, canını ortaya koyan Türk halkı çok büyük bir övgüyü hak ediyor. Bu olay, Türkiye'nin sadece güçlü bir ekonomiye değil aynı zamanda çok güçlü bir topluma da sahip olduğunu gösterdi" - " (FETÖ'nün Macaristan'daki kurumlarının kapatılmasıyla ilgili) Gereken adımları atacağım"

Google Haberlere Abone ol
'Erdoğan çok güçlü lider, Batı bundan hoşlanmıyor'

BUDAPEŞTE (AA) - MEHMET YILMAZ - Macaristan'ın ikinci büyük partisi Jobbik'in Genel Başkanı ve Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Gabor Vona, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan'ın çok güçlü bir lider olduğunu ve Batı'nın bundan hoşlanmadığını söyledi.

Jobbik lideri Vona, AA muhabirine, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk halkının darbe girişimine gösterdiği tepkinin çok önemli olduğunu ve darbe girişiminin Türkiye'yi daha da güçlendireceğini belirten Vona, şöyle konuştu:

"Türkiye'de meydana gelen olaylar beni ve ailemi sarstı. Şimdi geriye dönüp baktığımda ise bu olayların Türkiye'yi zayıflatmayıp bilakis daha güçlü hale getireceğini düşünüyorum. Türkiye'nin egemenliği, özgürlüğü ve istikrarı için sokaklara çıkıp, canını ortaya koyan Türk halkı çok büyük bir övgüyü hak ediyor. Bu olay, Türkiye'nin sadece güçlü bir ekonomiye değil aynı zamanda çok güçlü bir topluma da sahip olduğunu gösterdi.''

-"Batı, güçlü bir Türkiye istemiyor"-

Zayıf bir Türkiye'nin Batı'nın çıkarına olduğunu ve bu nedenle Batı'nın güçlü bir Türkiye istemediğini kaydeden Vona, şunları kaydetti:

''Zayıf bir Türkiye Batı Avrupa'nın çıkarınadır. Çünkü Türkiye zayıflarsa kendi ekonomisini, pazarını, iş gücünü kısacası kendi çıkarlarını koruyamaz ve bu durumu Batı kendi lehine kullanır. Bu konuda Orta Avrupa ülkeleri olarak oldukça tecrübeliyiz.Türkiye'nin güçlü ve istikrarlı bir yönetimi var. Bu yönetim de demokrasi çerçevesinde eleştirilebilir bu normal. Batı'nın sorunu atılan adımlar değil bilakis Türkiye'nin güçlü olmasından rahatsızlık duyuyorlar. Erdoğan Türkiye'nin lideri olarak kaldığı müddetçe Türkiye'nin güçlü kalacağını düşünüyorlar ve bundan rahatsızlık duyuyorlar.''

-"Gereken adımlar atılacak"-

Macaristan'da faaliyet gösteren FETÖ'ye ait kurumların kapatılmasıyla ilgili gelişmeleri takip edeceğini belirten Vona, ''Bu konuda atılacak adımların takipçisi olacağım. Sayın Büyükelçi (Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi) ile bu konuyu nasıl değerlendirdiğini görüşeceğim. Bu konuda Macar-Türk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak gereken adımları atacağım.'' dedi.

Türkiye'deki durumun bir an önce tekrar normale dönüp ülkede istikrarın korumasını umut ettiğini kaydeden Vona, ''Biz Macaristan ve Macarlar olarak Türkiye'ye farklı bakıyoruz. Çünkü Türkiye son dönemdeki en perspektifli ve güvenilir ortaklarımızdan birisi. Umarım en kısa zamanda haberler, darbe girişimi ya da sorunlar hakkında değil de Türk ekonomisinin ne kadar güçlü olduğu ve Türkiye'nin büyümeye devam ettiği hakkında olur.'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar