'Acılarını değil, yüreğini dinle'

- 2016 Rio Olimpiyatları'nda erkekler yol bisikletinin 43. kilometresinde düşerek yaralanan milli sporcu Ahmet Örken, o an yaşadıklarını anlattı - Örken: "Direksiyonum aşağı doğru düştü. Toparlamaya çalıştım ama dengem kaybolunca bir anda kendimi yerde buldum. Daha sonrasını çok hatırlamıyorum. Yolun kenarına geçip yatmışım. Kendime geldiğimde doktor beni tedavi ediyordu ama ben de bir yandan bisikletimi arıyordum. Ayağa kalkmak istedim ancak başım dönüyordu" - "Düştüğümü gören ailem, yakınlarım, arkadaşlarım ve halkımız bana destek oldu. Bana, 'ne olursan olsun vazgeçme', 'sana güveniyoruz', 'sen istersen yaparsın', 'acılarını değil, yüreğini dinle' yazılı mesaj gönderdiler. Sonra mücadele etmem gerektiğini düşündüm"

Google Haberlere Abone ol
'Acılarını değil, yüreğini dinle'


KONYA (AA) - MUHAMMED BOZTEPE - Milli bisikletçi Ahmet Örken, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda erkekler yol bisikletinin 43. kilometresinde düşerek yaralandığı o anları anlattı.

Örken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spora başladığından bu yana olimpiyatlarda yer almayı hayal ettiğini söyledi.

Rio Olimpiyat Oyunları'nda yer almanın gurur verici olduğunu belirten Ahmet Örken, yaptığı kazaya kadar her şeyin olumlu gittiğini ifade etti.

Yarışın 43. kilometresinde dengesini kaybederek düştüğünü anımsatan Ahmet, o an "dünyasının yıkıldığını" dile getirdi.


- "En çok yarışı bitirememek canımı acıttı"


Yarışta çok sert bir yokuşun olduğunu ve inişin ardından "Arnavut" diye adlandırılan asfalta geçildiğini anlatan Ahmet Örken, şöyle devam etti:

"O esnada direksiyonum aşağı doğru düştü. Toparlamaya çalıştım ama dengem kaybolunca bir anda kendimi yerde buldum. Daha sonrasını çok hatırlamıyorum. Yolun kenarına geçip yatmışım. Kendime geldiğimde doktor beni tedavi ediyordu ama ben de bir yandan bisikletimi arıyordum. Ayağa kalkmak istedim ancak başım dönüyordu. Kolumda ve bacağımda aşırı yanmalar vardı. Canımı en çok yarışı bitirememek acıttı. Gözlerim doldu ve ağlamaya başladım çünkü yarış dışı kalmıştım. Formamda hala kan izleri var. Benim için çok büyük bir anı olarak kalacak formamı çerçeveletip saklayacağım."

Kendime geldikten bir süre sonra iyi olduğunu söylemek için ailesini aradığını aktaran Örken, "Aileme bir şekilde ulaştıktan sonra iyi olduğumu söyledim. Annem benim düşmeme alıştı. En çok yarış dışı kaldığımı kafama takacağım diye üzülmüş. Bana, 'Sen çalıştın, elinden geleni yaptın hepimiz seninle onur duyuyoruz' diye teselli etti. O anları unutmam mümkün değil." şeklinde görüşlerini aktardı.


- "Destek mesajları ayağa kalkmama vesile oldu"


Ahmet Örken, düştüğü müsabakadan birkaç gün sonra erkekler bireysel zamana karşı yarışına katıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Düştüğümü gören ailem, yakınlarım, arkadaşlarım ve halkımız bana destek oldu. Bana, 'ne olursan olsun vazgeçme', 'sana güveniyoruz', 'sen istersen yaparsın', 'acılarını değil, yüreğini dinle' yazılı mesaj gönderdiler. Sonra mücadele etmem gerektiğini düşündüm. Beni takip edenlere o heyecanı yaşatmam ve şanlı bayrağımızı orada temsil etmem gerekiyordu. Beni geceleri uyutmayan tüm acı ve ağrılarıma rağmen yarıştım. Çok önemli bir yarış olmasa o acılara dayanamaz ve yarışı bırakırdım."


- "Tokyo'da da yer almak istiyorum"


Olimpiyatta birçok tecrübe elde ettiğini anlatan Ahmet Örken, şu ifadeleri kullandı:

"İnişlerde, çıkışlarda ve bazı virajlarda bisikleti nasıl kullanmam gerektiği konusunda büyük tecrübeler elde ettim. Bireysel zamana karşı yarışında 34. oldum. Bundan sonra 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda yine yer almak istiyorum. Bu sefer tecrübe olsun diye değil madalya almak için mücadele etmek istiyorum."

Yorumlar