"30. Yerel Medya Özendirme Yarışması"nı kazananlar açıklandı

- BYEGM'nin, bu yıl 15 Temmuz'un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlediği "30. Yerel Medya Özendirme Yarışması"nın kazananları belirlendi - "15 Temmuz Mustafa Cambaz Özel Ödülü"ne Kadir Dede'nin Siirt'te Son Söz gazetesinde yayınlanan "Darbe" isimli eseri layık görüldü

Google Haberlere Abone ol
"30. Yerel Medya Özendirme Yarışması"nı kazananlar açıklandı

ANKARA (AA) - Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün (BYEGM), yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği, bu yıl 15 Temmuz'un gazeteci şehidi Mustafa Cambaz anısına düzenlenen "30. Yerel Medya Özendirme Yarışması"nın kazananları belli oldu.

BYEGM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yarışmaya 63 ilden 629 eserle başvuru yapıldı.

"15 Temmuz Mustafa Cambaz Özel Ödülü"ne Kadir Dede'nin Siirt'te Son Söz gazetesinde yayınlanan "Darbe" isimli eseri, BYEGM Özel Ödülü'ne ise Aksu TV'den Murat Eğridağ layık görüldü.

Araştırma dalında birinci "Ege Göçmen Mezarlığı Oldu" haberiyle 9 Eylül gazetesinden Umut Karakoyun, ikinci "Antalya'nın Uyuşturucu Raporu" ile Akdeniz Bülten haber dergisinden Esra Köksal, üçüncü "Kopyala, Kes, Yapıştır Mütalaa Olmuş!" adlı çalışmayla Yeni Malatya gazetesinden Burhan Karaduman oldu.

Haber fotoğrafı dalında birinciliğe "El Bab Şehidi" ile Afyonkarahisar Hisar gazetesinden Hayati Kanat, ikinciliğe "Meydan Okuduk" adlı çalışmasıyla Kayseri Gündem'den Bünyamin Gültekin, üçüncülüğe "Süper Ay Gözlemlendi" ile Ses Gazetesi'nden Berkay Arıkan layık görüldü.

İnternet haber sitesi dalında, birinci "www.haber50.com", ikinci "www.merhabahaber.com", üçüncü "www.akdenizmanset.com.tr" oldu.

İnternet haberi dalında birincilik ödülü "Kapının Ardında Kıymet Bekleyen Tarih" ile Ajans Urfa'dan Özlem Koçhan'a, ikincilik ödülü "Demire Söz Geçiren Ustalardan Nahit Barın" ile Bayburt Postası'ndan Hacı Murat Okutmuş'a, üçüncülük ödülü "15 Temmuz'un Hain Planı" ile Denizli Haber'den Sedat Kurt'a verildi.

Köşe yazısı dalında birinci "Çarıklı Profesöre Veda" ile Mardinlife gazetesinden Abdulkadir Üründü, ikinci "Ankebut Düzeni Yıkılıyor" ile Günışığı gazetesinden Abdulmurat Kuşcubaşı, Üçüncü "Mülteci Çocuk Olmak" ile Hürses gazetesinden Derya Uğural oldu.

Mizanpaj dalında "Terörün Reklamını Yapmayacağız" haberiyle Yenigün gazetesinden Engin Çağlar birinciliğe, "Birlikte Türkiye'yiz" haberiyle yine Yenigün gazetesinden Samet Özünal ikinciliğe, "Hayallerimiz Vardı…" haberiyle Halkın Sesi gazetesinden Eren Aşkar üçüncülüğe layık görüldü.

Radyo haber programı dalının birincisi "Osmaniye'nin İl Oluşunun 20. Yıl Özel Yayını" ile Radyo 80'den Şükrü Tozluklu olurken, Umut Radyo'dan Uğur Çınar "Çorum Halk Kültüründe Gülmece" ile ikinciliğe layık görüldü. Üçüncü ise yine Umut Radyo'dan "Çorum Kadın Kültür Merkezleri Faaliyetleri" ile Meltem Dudu Çınar oldu.

Röportaj dalının birincisi "Bir Annenin Mucizeye Açılan Hikayesi: Kızımı Ölüme Teslim Etmedim" ile Antalya Körfez gazetesinden Müzeyyen Yüce, ikinci "Bonzai FETÖ'den Beter" ile Halkın Sesi gazetesinden Mustafa Özdemir, üçüncü "Sanatçı Dediğin Birikimli Olmalı" ile Eskişehir Son Haber gazetesinden Burcu Dere olarak belirlendi.

En iyi yerel televizyon haberi dalında ilk üç, "Bakırcılar Çarşısında Çekiç Sesi Azalıyor" ile TV 19'dan Turan Yıldız ve Yusuf Baş, "Afrikalı Öğrencilerin Kar Sevinci" ile KON TV'den Fatih Çelik, "Bir Günlüğüne Engelli Olmak" ile ES TV'den Rasim Kılıç ve Engin Kale olarak sıralandı.

Yerel haber dalında "Pusula, Türk Medyasından Cerablus'a Giden İlk Gazete Oldu" ile Gaziantep Pusula gazetesinden Mehmet Demir birinci, "Samsunlu Mahkumun Azim Hikayesi" ile Haber gazetesinden Zerrin Somuncu ikinci, "İşte Darbe Gecesi 7'nci Üs'teki Telsiz Kayıtları…" ile Yeni Malatya Gazetesi'nden Burhan Karaduman ve Ferdi Durdu üçüncü oldu.

Ödül töreniyle ilgili ayrıntılar "www.byegm.gov.tr" adresinden duyurulacak.

Yorumlar