25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı?

25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı? 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberleri var mı yeni bir gelişme yaşandı mı soruları ev hanımları tarafından merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir?

25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı? Geçtiğimiz aylarda TBMM 'ye iki kanun teklifi gelmiş ve 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik için düzenleme yapılması istenmişti. Kanun tekliflerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi 'ne sunulması sonrası henüz bir gelişme yaşanmadı. Edinilen son dakika bilgilerine göre bu konuda bir açıklama geldi. 25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı?

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında, çalışmayan, ev hanımlığı yapan kadınlara, söz konusu kanun teklifleri ile borçlanarak emekli olma hakkının verilebileceğini söyledi. 

25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı
25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı

 

İki kanun teklifinde de dikkat çeken kesim 25 yıl oldu. Ev hanımı olan ve 25 yıl evli kalan kadınlara verilecek bu haktan faydalanmak için sigorta girişi olup olmadığına bakılmayacak. 50 yaşını geçmiş ve 25 yıl boyunca evli kalmış kadınlara , söz konusu yasa tekliflerinin meclisten geçmesi durumunda emeklilik yolu açılacak.

25 yıl evli kalan kadınlar, eğer sigorta girişleri yoksa, bu süreyi borçlanarak toplu ödeme yapması halinde emekli olabilecek. Sigortası belirli bir süre yatanlar ise kalan günleri tamamlayarak emekli olabilecek.

Son sosyal güvenlik düzenlemesinde , 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınların emekli olmaları için 7200 gün , yani 20 yıl çalışması gerekmektedir. 

Söz konusu tekliflerin kabul edilmesi durumunda 25 yıl evli kalan kadınlar, 50 yaşını doldurduğunda emekli olabilecek. 25 yıl evli kalan ve emekli olmak isteyen kadınlar 7200 gün borçlanacak ve bu borçlanmayı toplu şekilde ödedikten sonra emekli olabilecekler.

Kanun teklifleri TBMM 'ye sunuldu. Henüz bir gelişme yok.

25 YIL EVLİ KALANA EMEKLİLİK ŞARTLARI 

Ancak emeklilik talebinde bulunacak ev hanımlarının yasa tasarısında belirtilen şartlara uygunluk göstermesi gerekiyor.

• Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması

25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı
25 yıl evli kalana emeklilik şartları nelerdir, kanun çıktı mı

 

• Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması

• 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)

• 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak) 

• 18 yaşından büyük olmak

• Malullük ve yaşlılık aylığı almamak

• Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

İLGİLİ YASA TASARISININ KAPSAMI NEDİR?

Teklifin yasalaşması durumunda ev hanımları hiç çalışmasa dahi belirlenen şartlara uygun olması halinde emekli olabilecekler:

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Eşiyle 25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik çalışmasında son dakika gelişmesi! Ev hanımlarına emeklilik değerlendirmesi...
Teklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile alakalıdır. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir.

Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK'ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

SGK bünyesinde herhangi bir maaş (dul ve yatim aylığı vb.) alınmaması gereklidir.

25 yıl evli kalana emeklilik imkanı sunan yasa tasarısı henüz çıkmadı.


 

Yorumlar