21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi

- TÜSİAD Başkanı Bilecik: - "Ülkemizi kalıcı olarak yüzde 5 ve üzeri büyüme çizgisine oturtabilir ve enflasyonu tekrar tek haneye indirebiliriz" - TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu: - "Büyümede dünyada ilk sırada olacağımızı öngörüyoruz"

Google Haberlere Abone ol
21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi

ANKARA (AA) - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, hükümetin ekonomi politikalarının enflasyon hedefine uyumlu olmasını beklediklerini belirterek, "Ülkemizi kalıcı olarak yüzde 5 ve üzeri büyüme çizgisine oturtabilir ve enflasyonu tekrar tek haneye indirebiliriz. Burada şüphesiz reformlar çok önemli." dedi.

Bilecik, Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Sheraton Otel'de gerçekleştirilen 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, ekonominin yılın ilk yarısında yüzde 5,1 büyümüş olmasının alkışlanacak bir başarı olduğunu söyledi.

Ekonomi çarklarının hızla dönmeye devam etmesinin kendilerini fevkalade memnun ettiğini dile getiren Bilecik, "3. çeyrekte de büyüme trendinin artarak devam edeceğini, iki haneli büyüme ihtimalini görüyoruz. Yıl sonu itibarıyla en az yüzde 6'nın üzerinde bir büyüme göreceğiz. İş dünyası için büyümenin yüksek olması kadar sürdürülebilirliği ve niteliği de önemli." diye konuştu.

Bilecik, geçmişte finansal istikrardan ödün verilmesinin, ekonomiyi derinden sarstığına işaret ederek, "2000'li yılların başında mali disiplinin sağlanmasıyla hızlıca tek haneye inen enflasyon oranı, yeniden ve kalıcı olmamasını dilediğimiz şekilde çift haneye çıkma eğilimi göstermeye başladı. Bu çift haneli durum, enflasyon hedefine olan inancı gün geçtikçe maalesef azaltmaya başladı. Bana kalırsa en tehlikelisi bu." ifadesini kullandı.

İş dünyası olarak, hükümetin ekonomi politikalarının enflasyon hedefine uyumlu olmasını beklediklerini bildiren Bilecik, bu kapsamda kamu harcamalarında disiplinin ve verimlilik artışı sağlayan reformların önemine dikkati çekti. Bilecik, bu yaklaşımın, "son dönemde biraz fazla yüklenilmiş olan" Merkez Bankası politikalarının etkinliğini de artırarak sürdüreceğini belirterek, "Ülkemizi kalıcı olarak yüzde 5 ve üzeri büyüme çizgisine oturtabilir ve enflasyonu tekrar tek haneye indirebiliriz. Burada şüphesiz reformlar çok önemli. Bu vesileyle, reform ajandamızı da gözden geçirmek ve canlandırmak için iyi bir zaman aralığında olduğumuza inanıyoruz." dedi.

Bilecik, son dönemde güvenlik ve özgürlük kavramlarının çok tartışıldığına da işaret ederek, "Çoğu kez biri olduğunda diğerinden vazgeçilmesi gerektiği gibi yanlış bir sonuca varılabilmektedir. Oysa özgürlük ve güvenlik birbirine zıt kavramlar olarak değerlendirilmemelidir. Olması gereken, güvenliği riske atmadan, özgürlüklerin sağlanmasıdır." diye konuştu.

TÜSİAD olarak, Türk dış politikasının yeniden genel bir yönlendirilmeye ihtiyacı olduğunu düşündüklerini ifade eden Bilecik, "Türkiye'yi uluslararası alanda zorlayan ve uzun süredir çözümsüz kalan konularda ilerleme sağlanması, ülkemizin küresel bir aktör olma gayretlerine büyük katkı sağlayacaktır. Ancak bu sürecin belli bir tutarlılığa oturabilmesi için özellikle stratejik önceliğimiz olan AB sürecinin yeniden rayına oturması ve bunun için gerekli siyasal ve ekonomik reform sürecinin tekrar harekete geçirilmesi gerekir." dedi.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu da Türkiye'nin yıl sonunda yüzde 6 düzeyinde büyüyeceğini belirterek, "Dünyada ilk sırada yer alacağımızı öngörüyoruz." ifadesini kullandı. Enflasyon ve faizlerin son dönemde hızlı şekilde yükseldiğine dikkati çeken Kadooğlu, iş dünyasının yüksek faiz yükü ile yatırım yapmakta zorlandığını söyledi.

Kadooğlu, istihdamın yaklaşık yüzde 74'ünün, toplam cironun yüzde 62'sinin, Ar-Ge harcamalarının ise yüzde 17'sinin KOBİ'ler tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "KOBİ'lerin nitelikli insan kaynağına, finansmana Ar-Ge ve inovasyona, dijitalleşmeye, yatırıma, istihdama, yüksek teknolojili üretim temelli teşvik ve desteklere ihtiyacı var." diye konuştu.

Yapısal ve ekonomik reformların, dijitalleşen dünyanın gerçeği dikkate alınarak tasarlanması gerektiğinin altını çizen Kadooğlu, "2018 yılında yükselen lider ülke olmamız için elimizi ve gövdemizi taşın altına koyma iradesini iş dünyası olarak sürdüreceğiz." dedi.

İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek de organize sanayi bölgelerinin önemine işaret ederek, "Konut inşaatlarına verilen destekler sanayi yapılarına verilmiş olsaydı bugün sanayi bölgelerinde boş yer kalmayacaktı. İnşat sektörüne verilen ayrıcalıklar sanayi kuruluşlarına da tanınsın." diye konuştu.

Ankara'da çok önemli şirketler ve markalar olduğuna işaret eden Akyürek, Ankara'nın yerli otomobil üretimi için uygun bir bölge olduğunu ve bu işe talip olduklarını söyledi.


Yorumlar