2020 IMEI kayıt ücreti ne kadar?

2020 IMEI kayıt ücreti ne kadar? sorusu yurt dışından telefon alan veya çıktığı yurt dışı gezisinde telefon alan vatandaşlar tarafından sıkça araştırılanlar arasındaki yerini koruyor.

Google Haberlere Abone ol

2020 IMEI kayıt ücreti ne kadar? yurt dışından telefon alan veya yurt dışından hediye gelen telefona IMEI tanımalamak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor.

IMEI KAYIT ÜCRETİ NE KADAR?

IMEI kayıt ücreti ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Karara göre, Türk vatandaşların yurt dışından yanlarında getirdikleri cep telefonları için ödenecek harç ücretlerine zam gelmişti. Zamlanan IMEI ücretlerini merak eden vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Yıl içerisinde birkaç kez yeni düzenleme geçiren IMEI kayıt ücretine 2020 yılında bir zam daha geliyor. Resmi Gazete‘de yayımlanan 2020 yılına ilişkin yeniden değerlendirme oranı yüzde 22,58 olarak açıklandı.

Yüzde 22,58‘lik orana göre yeni kayıt ücreti 1.500 TL‘den 1.838 TL‘ye çıkıyor. Söz konusu IMEI kayıt ücreti 2019 yılında iki kez artış yaşamış ve önce 500 TL’den 618 TL‘ye sonra da 618 TL’den 1.500 TL‘ye çıkmıştı.

IMEİ KAYIT ÜCRETİ NE ZAMAN ÖDENİR?

IMEI kayıt işleminin gerçekleştirilebilmesi için yurt dışından dönüşü 120 günü geçmemiş olan bir pasaport ve IMEI kayıt ücretinin ödenmesi gerekiyor. Eğer bu bu kayıt işlemi gerçekleştirilmezse akıllı telefon 120 gün içinde kullanıma kapatılıyor.

Telefonunuzun IMEI numarasını kimse ile paylaşmamanızda fayda var çünkü son yıllarda yurtdışından getirilen kaçak cihazlar IMEI kopyalama yöntemi ile sahte kayıt altına alınabiliyor. Ayrıca cihazınız çalındığı durumlarda telefonunuza ait IMEI numarası ile hangi ilde hangi numara tarafından kullanıldığı gibi bilgilere ulaşılabildiği gibi isteğiniz doğrultusunda cihazı kullanıma kapattırabilirsiniz.

IMEI KAYIT SORGULAMA NASIL YAPILIR?

IMEI sorgulaması e Devlet ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğiyle gerçekleştiriliyor. E Devlet sistemine şifre ve T.C bilgileriyle giriş yapan vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden IMEI bilgisini görüntüleyebilir.

Yorumlar