Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Oscar ödülleri dün gece düzenlenen törenle sahiplerini buldu. İşte Oscar ödülü alan en iyi filmler, oyuncular ve yönetmenler:

Google Haberlere Abone ol

ABD'nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle bu yıl 93'üncüsü verilen Akademi Ödüllerinde en iyi film ödülünü "Nomadland" kazandı.

Asya kökenli Chloé Zhao'nun yönetmenliğini yaptığı film 60'lı yaşlarda bir kadının ekonomik krizden sonra Nevada'daki bütün malvarlığını kaybedip bir karavan alarak ABD'nin batı eyaletlerini dolaşmasını konu alıyor.

En iyi film dalında "Mank," "Promising Young Woman," "Nomadland," "Judas and the Black Messiah," "Sound of Metal," "Minari," "The Father" ve "The Trial of the Chicago 7" filmleri aday gösterilmişti.

Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz'i konu alan Mank, en iyi film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi yönetmenin de aralarında bulunduğu 10 dalda, en fazla kategoride aday gösterilen yapıt olmuştu.

Bunun yanı sıra en iyi yönetmen ödülüne ise "Nomadland" filminin yönetmeni Asya kökenli Chloé Zhao aldı.

Chloé, 93 yıllık Oscar Ödülleri geleneğinde en iyi yönetmen ödülünü alan ikinci kadın oldu.

Ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, Chloé, "Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum." dedi.

Bu yıl Oscar'da Chloé'nin yanı sıra "Promising Young Woman" filminin yönetmeni Emerald Fennell da aynı kategoride gösterilen ikinci kadın yönetmen olmuştu.

Daha önce 2010'da Hurt Locker filminin yönetmeni Amerikalı Kathryn Bigelow almıştı.

Anthony Hopkins, "Father" filmindeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı

Öte yandan "Nomadland" filmi ile "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü Frances McDormand kazanırken, "Father" filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins ise "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünün sahibi oldu.

"En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü "Minari" filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn kazanırken, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü "Judas and the Black Messiah" filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya elde etti.

En İyi Uluslararası Film: "Another Round" (Danimarka)

En İyi Belgesel: "My Octopus Teacher"

En İyi Animasyon Filmi: "Soul"

En İyi Kısa Animasyon: "If Anything Happens I Love You"

En İyi Kısa Belgesel: "Colette"

En İyi Film Müziği: "Soul"

En İyi Özgün Şarkı: "Fight For You" (H.E.R, Tiara Thomas, D'Mile)

En İyi Özgün Senaryo: "Promising Yound Woman"

En İyi Uyarlama Senaryo: "Father" (Florian Zeller, Christopher Hampton)

En İyi Görsel Efekt: "Tenet"

En İyi Sinematografi: "Mank"

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Ma Rainey's Black Bottom

En İyi Kostüm Tasarımı: Ma Rainey's Black Bottom

En İyi Yapım Tasarımı: "Mank"

En İyi Film Montajı: "The Sound of Metal"

EN İYİLER VE ADAY GÖSTERİLENLER

EN İYİ FİLM - Nomadland/Chloé Zhao

DİĞER ADAYLAR: "The Father"
"Judas and the Black Messiah"
"Minari"
"Promising Young Woman"
"Sound of Metal"
"The Trial of the Chicago 7"
"Mank"

EN İYİ YÖNETMEN: Chloé Zhao - Nomadland

DİĞER ADAYLAR: Thomas Vinterberg - Another Round
David Fincher - Mank
Lee Isaac Chung - Minari
Emerald Fennell- Promising Young Woman

EN İYİ KADIN OYUNCU: Frances McDormand - Nomadland

DİĞER ADAYLAR: Carey Mulligan - Promising Young Woman
Andra Day - The United States vs. Billie Holiday
Viola Davis - Ma Rainey’s Black Bottom
Vanessa Kirby - Pieces of a Woman

EN İYİ ERKEK OYUNCU: Anthony Hopkins - The Father

DİĞER ADAYLAR: Riz Ahmed - Sound of Metal
Chadwick Boseman - Ma Rainey’s Black Bottom
Gary Oldman - Mank
Steven Yeun - Minari

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Youn Yuh-jung - Minari

DİĞER ADAYLAR: Amanda Seyfried - Mank
Maria Bakalova - Borat Subsequent Moviefilm
Glenn Close - Hillbilly Elegy
Olivia Colman - The Father

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah

DİĞER ADAYLAR: Leslie Odom Jr. - One Night in Miami
Sacha Baron Cohen - The Trial of the Chicago 7
Lakeith Stanfield - Judas and the Black Messiah
Paul Raci - Sound of Metal

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: Mank - Erik Messerschmidt

DİĞER ADAYLAR: Judas and the Black Messiah - Sean Bobbitt
News of the World - Dariusz Wolski
Nomadland - Joshua james Richards
The Trial of Chicago 7 - Phedon Papamichael

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO: Emerald Fennell-Promising Young Woman

DİĞER ADAYLAR: Judas and the Black Messiah
Minari
Sound of Metal
The Trial of Chicago 7

EN İYİ ANİMASYON FİLM: Soul

DİĞER ADAYLAR: Wolfwalkers
Over the Moon
A Shaund of the Sheep Movie
Onward

EN İYİ KURGU: Sound of Metal

DİĞER ADAYLAR: The Father
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

EN İYİ UYARLAMA SENARYO: Florian Zeller ve Christopher Hampton - The Father

DİĞER ADAYLAR: Chloé Zhao - Nomadland
Kemp Powers - One Night in Miami
Sacha Baron Cohen ve yazar ekibi - Borat Subsequent Moviefilm
Ramin Bahrani - The White Tiger

EN İYİ ULUSLARARASI FİLM: Another Round (Danimarka)

DİĞER ADAYLAR: Better Days (Hong Kong)
Quo Vadis, Aida? (Bosna Hersek)
Collective (Romanya)
The Man Who Sold His Skin (Tunus)

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ TASARIMI: Ma Rainey’s Black Bottom

DİĞER ADAYLAR: Hillbilly Elegy
Emma
Mank
Pinocchio

EN İYİ SES: Sound of Metal

DİĞER ADAYLAR: Greyhound
Mank
News of the World
Soul

EN İYİ BELGESEL: My Octopus Teacher

DİĞER ADAYLAR: Collective
Time
Crip Camp
The Mole Agent

EN İYİ GÖRSEL EFEKT: Tenet

DİĞER ADAYLAR: Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan

EN İYİ KISA FİLM: Two Distant Strangers

DİĞER ADAYLAR: Feeling Through
The Letter Room
The Present
White Eye

EN İYİ MÜZİK: Soul

DİĞER ADAYLAR: Da 5 Blood
Mank
Minari
News of the World

Yorumlar