20 bin liraya altın kaplama maske

Koronavirüs salgınının fırsata dönüştüren girişimciler sınır tanımıyor. fiyatı 20 bin liraya varan altın kaplama maskeler üretilmeye başlandı.

20 bin liraya altın kaplama maske - Sayfa 1

İstanbul Eminönü'de bir gümüş ustası altın ve gümüşten maske üretti. Gümüş maskeler 1500 liradan, altın maskeler ise 20 bin liradan satışa sunuldu. 4 ay boyunca maske kalıbı üzerinde çalışan gümüş ustası Fatih Demirci, ''Saf gümüşten ürettik. Gümüş antibakteriyeldir mikrop barındırmaz. İsteyen de sabunla yıkayıp kullanabilir' dedi.

20 bin liraya altın kaplama maske - Sayfa 2

Gümüş ustası Sabri Demirci'nin tasarladığı 18 ayar altından maske 20 bin, 999 ayar gümüşten maske 1500 liradan alıcısını bekliyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle talebin arttığı maskelere gümüş ustası tarafından tasarlanan ve fiyatı 1500 ile 20 bin lira olan altın ve gümüş maskeler de eklendi.

20 bin liraya altın kaplama maske - Sayfa 3

Fatih'in Eminönü semtindeki tarihi bir handa 32 yıldan bu yana gümüş üzerine çalışan 43 yaşındaki Sabri Demirci, Kovid-19 salgını nedeniyle bir süre dükkanını açamadı. Demirci, bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu gümüşün antibakteriyel olduğunun tespit edilmesi üzerine evinde geçirdiği 2,5 ayda gümüşten maske yapmaya karar verdi. Haziran ayında açtığı dükkanında maske için kalıp çalışmalarına başlayan Demirci, uzun çabaları sonucu kalıbını çıkardığı altın ve gümüş maskelerin üretimine geçti. 

20 bin liraya altın kaplama maske - Sayfa 4

"Gümüş maske mikrop barındırmaz"

Sabri Demirci, 4,5 aydır maske kalıbı ve tasarımıyla uğraştığını belirterek, "Nihayet çıkardık. Dünyada ilk olan antibakteriyel gümüş maskeyi üretiyoruz. Saf 999 ayar. İçerisinde hiçbir şekilde bakır, nikel kaplama bulundurmaz. Gümüş maskenin özelliği üzerinde hiçbir şekilde bakteri, mikrop barındırmaz." dedi.