19 Mayıs'ta toplu ulaşım ücretsiz mi? Bakanlıktan açıklama geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Marmaray, Başkentray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy hattının ücretsiz olacağını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
19 Mayıs'ta toplu ulaşım ücretsiz mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 29 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar doğrultusunda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Bakanlığa bağlı Marmaray, Başkentray, İZBAN, Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattı ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro Hattı’nın ücretsiz olarak hizmet vereceğini duyurdu.

GENÇLERE ÖZEL İNDİRİMLER

Bakan Uraloğlu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yolculuk yapanların yüzde 19.8’ini gençlerin oluşturduğunu belirtti. TCDD Taşımacılık tarafından işletilen Yüksek Hızlı Tren, anahat ve bölgesel trenlerde gençlere yüzde 15 oranında indirim ve çeşitli oranlarda indirimli abonman seçenekleri sunulduğunu ifade etti. Uraloğlu, "Gençlerimiz, Yüksek Hızlı Trenlerimizin yanı sıra turistik trenlerimize de büyük ilgi gösteriyor. Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimizin demiryolu sevgisiyle büyümesi çok önemli" dedi.

HANGİ HATLAR ÜCRETSİZ OLACAK?

  • Marmaray: İstanbul'un Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan Marmaray hattı, 19 Mayıs'ta ücretsiz hizmet verecek.
  • Başkentray: Ankara'da Sincan-Kayaş arasında hizmet veren Başkentray hattı da 19 Mayıs'ta ücretsiz olacak.
  • İZBAN: İzmir'de Aliağa-Selçuk arasında hizmet veren İZBAN hattı, 19 Mayıs boyunca ücretsiz ulaşım sağlayacak.
  • Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı: İstanbul'da Sirkeci'den Kazlıçeşme'ye kadar olan raylı sistem hattı da ücretsiz hizmet verecek.
  • Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Arnavutköy Metro Hattı: İstanbul Havalimanı'na ulaşımı sağlayan bu metro hattı, 19 Mayıs'ta ücretsiz olacak.

GENÇLERE DEMİRYOLU SEVGİSİ AŞILANIYOR

Bakan Uraloğlu, gençlerin demiryolu taşımacılığına olan ilgisinin artırılmasının önemine vurgu yaparak, gençlere yönelik indirimlerin ve avantajlı seyahat seçeneklerinin devam edeceğini belirtti. Bu uygulamanın, gençlerin demiryolu sevgisiyle büyümesi ve ülkenin geleceğine katkı sağlaması açısından önemli olduğunu ifade etti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda ücretsiz ulaşım hizmeti, vatandaşların bayramı daha rahat ve erişilebilir bir şekilde kutlamalarına olanak sağlayacak. Bu karar, gençlerin ve tüm vatandaşların ulaşımda kolaylık yaşamasını hedefliyor.

Yorumlar