1 Nisan şakasını büyük gazeteler de yuttu

The Guardian gazetesi tarafından yapılan 1 Nisan şakası büyük gazeteler tarafından gerçek sanıldı. Haberde, ikinci bir Süveyş Kanalı inşa edileceği belirtiliyordu.

Google Haberlere Abone ol

1 Nisan'a özel yapılan şaka haberlere bir yenisi eklendi. Şaka haber bu kez İngiliz gazetesi The Guardian'dan geldi. 

The Guardian okuyucularına 1 Nisan şakası olarak 'Süveyş Kanalı'na alternatif yeni kanal geliyor' başlıklı bir haber yayımladı.

Haberde, Birleşmiş Milletler'in aslında var olmayan bir komitesinin yeni kanal projesini incelediği, projenin 'Mısır'dan Kuzey İrlanda'ya tünelleri de içerebileceği' ama 'Akdeniz'deki su seviyelerinin hafif şekilde düşmesine de yol açacağı' iddia ediliyordu.

The Guardian'ın 1 Nisan şakaları özel bölümünde yayımlanan bu haber, Türkiye'de Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Birgün gibi gazetelerin yanı sıra birçok internet sitesinde BBC Türkçe kaynaklı olarak gerçekmiş gibi yayımlandı.

The Guardian'ın 1 Nisan şakası olan haberinde, Ever Given adlı kuru yük gemisinin karaya oturarak Süveyş Kanalı'nı kapatmasının ardından Mısır-İsrail sınırında ikinci bir kanal açılmasının görüşüldüğü ve konuyla Birleşmiş Milletler'in (BM) 'Ekonomileri Birleştiren Ticaret Rotaları Komitesi'nin ilgilendiği yazıyor. Ancak BM'nin böyle bir komitesi bulunmuyor.

Haberde 'BM adına bu konuda fizibilite çalışması yapan adlı uluslararası tünel açma şirketi' olarak tanıtılan 'OFP Lariol' da aslında var olmayan şirket. Bu şirketin yetkilisi olarak The Guardian'a görüş verdiği belirtilen 'Iver Shovel' de gerçek bir kişi olmadığı gibi, 'shovel' İngilizcede 'kürek' anlamına geliyor.

Haberde ayrıca, 'yeni kanalla ilgili sorunun, Akdeniz'deki su seviyelerini hafifçe düşürüp daha geniş ve uzun sahillerin ortaya çıkma olasılığı' olduğu iddia ediliyor.

1 Nisan şakasını 'hissettiren' bir diğer unsur da, alternatif tünelin 'daha önce Suriye ve Irak'tan geçmesinin' düşünüldüğü iddiası.

Bir İngiliz yetkiliyse The Guardian'a 'demecinde' 'yeni kanal açma planlarından haberdar olduklarını ve Kuzey İrlanda ile önerilen tünel bağlantılarının ön tasarımlarını paylaşabileceklerini' söylüyor...

The Guardian'ın şaka haberinde, BM'nin Kızıl Deniz'i Nil'e bağlayan antik Firavunlar Kanalı'nın canlandırılma olasılığını düşündüğü de belirtilirken, "Deniz teknolojisi mühendislerinin nehrin Ever Given gibi 20 bin konteyner taşıyan 'mega gemiler' için kapasitesinin yeterli olmadığını ama malları daha küçük bot filoları ile nakletmenin modern bir çözüm olacağını söylüyorlar" deniyor.

Haberde ayrıca, Nil Nehri'ndeki su seviyesinin düşme ihtimalinde de deve kervanlarının hazırda bekleyebileceği' belirtiliyor. Bir sözcünün ise bunun mümkün olup olamayacağı sorusuna, "O piramitleri görüyor musunuz? Onları biz yaptık, öyle değil mi?" yanıtını verdiği yazıyor.

Sosyal medyada birçok İngiliz ise habere bir süre inandıklarını itiraf etti. Bir Twitter kullanıcısı, haberin şaka olduğunu 'Başbakan Boris Johnson'un büyük altyapı projelerindeki başarılı sicilinden' söz edilen noktada anladığını yazdı.

Yorumlar