'Trump ABD'yi savaşa sürüklüyor' iddiası

Amerikalı dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, Trump'ın ABD'yi savaşa sürüklediğini iddia etti.

Google Haberlere Abone ol
'Trump ABD'yi savaşa sürüklüyor' iddiası

Amerikalı dilbilimci ve filozof Noam Chomsky'den Trump yönetimi hakkında uyardı. Chomsky; "Destek oranlarını korumak için günah keçileri icat edecekler. Bir tür kurgulanmış veya sözde bir terör saldırısı ihtimalini de gözardı etmemeliyiz." dedi.

İngiliz gazetesi Independent'in online dergi Alternet.org'den derlediği haberine göre, Amerikalı dilbilimci ve filozof Noam Chomsky, Donald Trump yönetiminin destek oranlarını korumak için ülke içinde terör saldırısı düzenleyebileceğini söyledi. Chomsky, "Ülkeyi aniden değiştirebilecek şekilde, bir tür kurgulanmış veya sözde bir terör saldırısı ihtimalini gözardı etmemeliyiz" dedi.

Trump'ın ekonomik vaatlerinin temelsiz olduğunu, kendisine oy veren orta sınıf mensuplarının da bunu çok geçmeden idrak edeceğini söyleyen Chomsky, "Trump yönetiminin popülaritesini sürdürmek için bir yöntem bulması ve söylemlerini de, felaket olan politikalarından başka yöne kaydırması gerekecek" deyip şöyle devam etti:

"Belki günah keçileri yaratıp, ‘Üzgünüm işlerinizi geri veremiyorum çünkü kötü insanlar bunu engelliyor" diyecekler. Ve günahkeçileri genellikle hassas konumdaki insanlar, göçmenler, teröristler, Müslümanlar ve elitistler olur. Ülkeyi aniden değiştirebilecek şekilde, bir tür kurgulanmış veya sözde bir terör saldırısı ihtimalini de gözardı etmemeliyiz."

'TRUMP ABD'Yİ SAVAŞA SÜRÜKLÜYOR'

Geçtiğimiz günlerde Amerikan gazetesi Huffington Post'ta da ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD'yi savaşa sürüklediğini iddia eden bir yazı yayımlandı. Yazıda geçen "Amerikalılar Trump ve Rusya arasındaki bağlantıya yoğunlaşmışken, Başkan Trump Suriye'deki askeri varlığımızı genişletmekle meşgul.." sözleri ise ABD'de eyalet senatörlerinden Chris Murphy'e aitti.

Huffington Post'ta bir yazı kaleme alan Murphy, Trump yönetiminin Suriye'deki Amerikan askeri varlığını günden güne arttırdığını söylemişti.. Senatör Murphy, Washington'da bunun farkedilmediğini vurgulayarak "Suriye'ye yapılacak müdahalenin Irak işgali gibi uzun yıllar süreceğine dair endişeler var. Amerikan halkının Trump'ın Suriye'deki planlarını bilmesi gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar