'Erdoğan kaçtı' yalan haberini yapan kanala tepki

Türklerin, Amerikan televizyon kanalı NBC'ye "#ConfrontNBC (NBC'ye karşı koy) sadece doğruyu söyle. Özür dile ve bize muhbirinin kim olduğunu söyle" çağrısı devam ediyor

Google Haberlere Abone ol
'Erdoğan kaçtı' yalan haberini yapan kanala tepki
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Türkiye aleyhine yalan haber yapan Amerikan televizyon kanalı NBC News'e karşı sosyal medya üzerinden eylem başlatan ABD'deki internet sitesi Newsbud'ın kurucu editörü Sibel Edmond, başlattıkları kampanyaya devam edeceklerini belirterek tüm Türklerden destek istedi.

NBC News, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'dan sığınma talep ettiği ve uçağının Almanya’ya doğru hareket ettiği" yönündeki asılsız haberine Newsbud internet sitesi üzerinden tepki gösteren Edmond, NBC News'den özür dilemesi ve haberini dayandırdığı askeri kaynağını açıklama çağrısını tekrarladı.

Kampanyadaki mesajında, "#ConfrontNBC (NBC'ye karşı koy) sadece doğruyu söyle. Özür dile ve bize muhbirinin kim olduğunu söyle." ifadelerini kullanan Edmond, ABD'deki Türk toplumunun da desteğiyle perşembe günü NBC önünde gösteri düzenlemeyi planlıyor.

AA muhabirine açıklamada bulunan Edmond, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin "güzel ve sert" tepki gösterdiğini belirterek kampanyaya sonuç alana kadar devam edeceklerini bildirdi.
Açıklamasında, "NBC Türk devletinden resmi olarak bu dilekçeyi almış durumda. Buna yanıt vermemeleri hoş görülmemeli." diyen Edmond, şunları kaydetti:

"Kampanyamızı yarın da şiddetli bir şekilde sürdüreceğiz. Bu arada gerçek 'ültimatom' sunacağız. 24-48 saat içinde resmi özür dilemezlerse New York kentinde toplanıp NBC'yi protesto edeceğiz."
Edmond'un kampanyasına destek veren Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, NBC televizyonuna dün bir mektup göndermişti. Mektupta, NBC'nin kanlı darbe girişimi gecesinde yaşananlara dair “kabul edilemeyecek bir gazetecilik” yaptığı kaydedilmişti.

Yorumlar