'ABD'nin ardından en çok satılan diziler, Türk dizileri'

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, dünyada, Amerikan dizilerinin ardından en çok satılan dizilerin Türk dizileri olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol
'ABD'nin ardından en çok satılan diziler, Türk dizileri'

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, dünyada, Amerikan dizilerinin ardından en çok satılan dizilerin Türk dizileri olduğunu belirterek "Neden Türk dizileri? Çünkü Türk dizilerinde Türkiye’nin hikayesi var." dedi.

Yayman, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Danimarka Şubesince ve MÜSİAD Danimarka Temsilciliği desteğiyle düzenlenen "Dinlerin, Dillerin, Medeniyetlerin Beşiği Anadolu” konferansında konuştu.

Yayman, bakanlık olarak kültür ve sanat alanında çok daha fazla çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

"Türk dizileri çok önemli"

Konferanstaki katılımcıların Türk dizileriyle ilgili sorusuna Yayman, "Son dönemde çok başarılı diziler var. Ben de o dizileri izliyorum ve gurur duyuyorum. Dünyada, ABD dizilerinin ardından en çok satılan diziler, Türk dizileri. Neden Türk dizileri? Çünkü Türk dizilerinde Türkiye’nin hikayesi var." yanıtını verdi.

Yayman, gelecek dönemlerde tarih dizilerinin daha çok izleneceğinin altını çizerek "Hem Türkçenin öğrenilmesi hem dünyada Türkiye’nin hikayesinin anlatılması bakımından Türk dizileri çok önemli." diye konuştu.

Türkiye’nin uluslararası film şirketlerine vergi kolaylığı çalışması içinde olduğu bilgisini paylaşan Yayman, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin sinemadaki imkanlarını dünyaya açmak istiyoruz. Türkiye’de yabancıların daha fazla film çekmelerine imkan tanımak için vergi ve mali kolaylıklar sağlama konusunda bakanlığımızın çalışmaları sürüyor."

"Türkiye, en büyük helal turizm ülkelerinden biri olacak"

Alternatif turizm kapsamında faaliyet gösteren İslami otellerin hizmet kalitesinin düşük, konaklama fiyatlarının ise yüksek olduğu yönünde bir eleştiri hakkında Yayman, "Bu konseptte otellerin açılmasını teşvik ediyoruz. Daha fazla insanın bu otellerde konaklaması, daha kaliteli hizmeti daha ucuz fiyata alması konusunda özel sektöre yönelik çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Helal turizm alanında Türkiye’nin henüz yolun başında olduğunu vurgulayan Yayman, yapılan yatırımlarla Türkiye’nin gelecek dönemlerde dünyanın en büyük helal turizm ülkelerinden birisi olacağını söyledi.

"Danimarka için 1 milyon turist hedefimiz var"

Konferansın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman, Türkiye’den kaçırılarak Danimarka’nın Davids Samling Müzesi’nde sergilenen eserlerle ilgili, "Sadece Danimarka’da değil, Avrupa’nın birçok müzesinde Anadolu’dan çalınan ve kaçırılan eserler olduğunu biliyoruz. Bu eserlerin Anadolu’ya dönmesi konusundaki çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Türkiye’nin 2023 turizm hedeflerini de anlatan Yayman, "Danimarka’dan Türkiye’ye yılda 400 bin civarında turist geliyor. Biz bunu yeterli bulmuyoruz. Danimarka için 1 milyon turist hedefimiz var. Biz bunu 2023 yılına varmadan gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar

Kerim İslami turizm benim de son zamanlar araşdırma yaptığım bir konu olarak kendi düşüncelerimi sizinle paylaşmak isterim. Dünyanın dört bir yanından tatil yapmak isteyen Müslümanlar, kalacağı yerin ailesi için en iyi olmasına, alkol tüketiminin olmamasına, kendileri ve aile fertleri için en mükemmel koşulların sağlanmasına önem veriyor. Türkiye’de de her yaştan olan insanların gezmek ve dünyayı görmek isteğini düşünürsek, muhafazakar tatil yerleri Müslümanlar için en iyi seçim haline gelmiş oluyor. Mesela, sektörün dünya lideri olan HalalBooking.com sağladığı ve önerdiği servisleri ile İslami turizme yeni bir çağ açmış durumda ve insanların İslami tatil yapmak istediği zaman aklına gelecek ilk seçim olarak görünüyor. Sayın Yayman’ın da belirttiği gibi ülkemiz gelecekte helal turizmin merkezi olacaktır ve İslami oteller bu konuda büyük önem taşıyor. Adını belirttiğim bu site herkese filtre özellikleri ile aradığı en iyi muhafazakar otelleri bulmakta yardımcı olacaktır.