Yunan medyasında Erdoğan'a 'küfür' manşeti

Yunanistan gazetelerinden biri bugün manşetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a küfür etti.

Google Haberlere Abone ol

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz ve Ege'de gerilim tırmanırken Yunan medyasında atılan bir Erdoğan başlığı şoke etti.

Sabah'ta yer alan habere göre; Yunanistan'da yayın yapan Dimokratia isimli gazete Erdoğan'ı ağır bir küfürle hedef aldı. Gazetenin skandal manşeti Türkiye'de büyük tepki çekti.

Sık sık Türkiye ile ilgili provokatif haberlerin yer aldığı gazetenin manşetinde Tayyip Erdoğan'a küfür edildi.

Erdoğan'ın görseli ile okuyucularının karşısına çıkan Dimokratia isimli gazete, 'S... git Erdoğan' manşetini attı. Gazete haberin detayında ise, "Sultanın" şizofrenik taleplerine Yunanistan nasıl cevap vermesi gerekirdi" şeklinde ifadelerin yer aldığı dikkat çekti.

YUNAN BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, Yunan gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik çirkin ifadelerine sert çıktı. Çavuşoğlu, "Yunan gazetesi alçakça bir manşet attı. Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar:
Yunan gazetesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili alçakça bir manşet attığını söyleyen Çavuşoğlu "Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdık" dedi.

"YUNAN DIŞİŞLERİ'NİN AÇIKLAMASINI OLUMLU BULUYORUZ"

Bakan Çavuşoğlu, "Bizim yayın organlarımızda bazı Yunan siyasetçilere eleştiri olur, bizi de eleştirirler, daha da ağır olur, üzülürüz ama olabilir. Ama hakaret küfür, basın özgürlüğü içinde değerlendirilmemelidir. Bunun Yunan Dışişleri'nin yaptığı açıklamayı olumlu buluyoruz." ifadelerini kullandı.

"GEREKLİ İŞLEMLERİ YAPACAĞIZ"

Çavuşoğlu, "Eğer basın özgürlüğü ile bağdaştırmıyorlarsa hukuki olana yapmak onların sorumluluğundadır. İletişim Başkanlığımız da gerekli girişimi yapıyor. Yunanistan'ın birçok konuda Türkiye'de olan birçok meselelerinde olumlu adım atamamasının sebebi de işte bu kamuoyunun duygusunu yansıtan basındır. Ben bunu gördüm, maalesef seviye bu, gerekli işlemleri yapacağız" dedi.

"KİMİN ÇÖZÜM İSTEDİĞİNİ KİMİN İSTEMEDİĞİNİ GÖRDÜK"

Kıbrıs'ta durumun sorulmasının üzerine Çavuşoğlu, "Kıbrıs'ta seçim arifesindeyiz. Elbette Kıbrıs Türk halkının iradesi sandığa yansır. Diğer taraftan Kıbrıs müzakereleri var. Bu müzakerelerde herkes görüşlerini söyleyebilir. Bunu seçim malzemesi haline getirilmesini doğru bulmuyoruz. Kıbrıs'la ilgili attığımız adımlar ortada. İktidara geldiğimizden bu yana her türlü adımı attık, çabaları destekledik. Annan planı başarısız oldu. Rum tarafı yüzde 75'le reddetti. Türk tarafından güçlü bir destek çıktı. Kimin çözüm istediğini, kimin istemediğini gördük. En son Dışişleri Bakanı olduktan sonra bir müzakere süreci başladı, biz güçlü bir şekilde destekledik. Cenevre'deki müzakereler kısaydı, biraz daha zaman verelim dedik." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar