Yoksulluğa rağmen Gazze'de kurbanlık satışı iyi

Gazze'de zor ekonomik koşullara rağmen kurbanlık satışları iyi görünüyor. Hayvan pazarına kurbanlık getiren Filistinli Mecid Ukrayyim, "Zor ekonomik koşullara rağmen satışlardan memnunuz. İnsanlar önceki yıllarda olduğu gibi kurban almaya devam ediyor" dedi

Google Haberlere Abone ol

İsrail ablukası altında bulunan Gazze Şeridi'ndeki zor ekonomik koşullara rağmen kurban pazarları rağbet görüyor.

Bölgede yaşayan Filistinliler, genelde maddi imkansızlık nedeniyle çarşı ve pazarlara yoğun olarak gidemiyor. Ancak yıl boyunca kurban parasını biriktiren ya da taksitle kurban alan bölge sakinleri, hayvan pazarlarını canlandırıyor.

Bireysel çabasıyla ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Filistinlilerin yanı sıra, kurban alarak etlerini muhtaç ailelere dağıtan yardım kuruluşları da pazarlara hareketlilik katan alıcılardan.

Kurban bayramı hazırlıkları hakkında AA muhabirine bilgi veren Filistin Tarım Bakanlığı Hayvancılık Hizmetleri Genel Müdürü Hassan Azzam, Gazze Şeridi'nde, Filistinlilerin ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda kurbanlık hayvanın bulunduğunu söyledi.

- TAKSİTLE KURBAN ALIMI İMKANI

Bölgedeki ekonomik krize rağmen kurbanlık alımlarının iyi olduğunu ifade eden Azzam, çiftlik sahiplerinin alıcılara taksitle ödeme fırsatı gibi imkanlar sunduğunu aktardı.

Azzam, yardım kuruluşlarının da bayram boyunca kurban kesimi ve et dağıtımı konusunda aktif olacağını kaydetti.

Bakanlığın 40 gün önce bayram hazırlıklarına başladığını belirten Azzam, tüm şehirlerdeki çiftliklerin ziyaret edildiğini, hayvanların sağlıklı olup olmadığı konusunda kontrollerin yapıldığını ifade etti.

Hayvan pazarına kurbanlık getiren Filistinli Mecid Ukrayyim, bu yıl satışların iyi olduğunu söyledi.

Ukrayyim, "Zor ekonomik koşullara rağmen satışlardan memnunuz. İnsanlar önceki yıllarda olduğu gibi kurban almaya devam ediyor." dedi.

Ekonomi uzmanı Semir Ebu Mudellile de 15 yılı aşkın süredir devam eden İsrail ablukası, Filistin içinde yaşanan siyasi ayrılık, dünyadaki fiyat pahalılığının Gazze'deki kötü ekonomik durumun sebeplerinden olduğunu ifade etti.

"Kurbanlık satışlarının iyi olması, ekonomik durumun kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor." diyen Mudellile, kurbanlıkların durumu görece daha iyi olan aileler tarafından ya da taksitli ödeme seçeneğiyle satın alındığını kaydetti.

Kurban satın alabilen bazı kişilerin ise yılbaşından bu yana para biriktirdiğini aktaran Mudellile, dünyadaki gelişmeler ışığında Gazze'deki ekonomik durumun daha da kötüleşeceği öngörüsünde bulundu.

Yorumlar