Yılın otomobili yarışmasında puanlar belli oldu

Yılın en iyi otomobili yarışmasının sonuçları açıklandı. Jüri üyeliğini otomotiv gazetecilerinin yaptığı yarışmaya ilk sırada Fiat Egea Cross marka ve modeli yer aldı. İşte diğer marka ve modelleri:

Google Haberlere Abone ol

Otomotiv Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği "Türkiye'de Yılın Otomobili" yarışması sonuçları açıklandı. Geçen yıl 5000 puan ile Renault Clio'nun kazandığı yarışmada bu yıl Fiat Egea Cross, 3290 puanla ilk sırada yer aldı.

İlk aşamada 17 adet aday otomobilin daha sonradan finalde 7 adede indirilmesi usülüyle ilerleyen yarışmada, "Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı" gibi kriterlere bakılıyor.

Ödülün bu yılki finalistleri Dacia Sandero Stepway, Fiat Egea Cross, Hyundai i20, Peugeot 208, Renault Captur, Skoda Octavia ve Toyota Yaris şeklinde oldu. Jüri üyelerinden en çok oyu alarak 2021 yılı için "Türkiye'de Yılın Otomobili" seçilen araç, Fiat Egea Cross oldu.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dijital mecralarda online olarak izlenebilen yarışmanın finalinde Fiat Egea Cross, OGD üyesi 76 otomotiv gazetecisinden toplamda 3290 puan aldı.

YILIN TASARIMI

Yarışmada “Yılın Otomobili” dışında, “Yılın Tasarımı” ödülü de verildi. OGD üyeleri, bu yıl aday olan 27 otomobil arasından tasarımını beğendikleri üç finalist belirledi. Üç finalist arasından en fazla oyu alan Land Rover Defender, “Yılın Tasarımı” ödülünü kazandı.

Yılın Otomobili Yarışması'nda finale kalan otomobillerin aldığı puanlar şöyle:

Fiat Egea Cross - 3290 puanSkoda Octavia - 3240 puanPeugeot 208 - 2980 puanHyundai i20 - 2760 puan


Toyota Yaris - 2640 puanDacia Sandero - 2150 puan

Yorumlar