Yerel seçimlerde CHP ve HDP bu illeri kaybedebilir

CHP'nin yerel seçimlerde Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova ve Zonguldak belediye başkanlıklarını, HDP'nin de Bitlis ve Iğdır Belediyelerini kaybedebileceği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol
Yerel seçimlerde CHP ve HDP bu illeri kaybedebilir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mart 2019 seçimlerine yönelik açıklaması dağılan millet ittifakına karşı cumhur ittifakının "gayrıresmi" de olsa yerel seçimde devam edeceği şeklinde yorumlandı. AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu cumhur ittifakının, gayrıresmi de olsa yerel seçimde devam etmesi durumunda yerel seçim haritasının değişebileceği belirtiliyor. AK Parti ve MHP'nin ittifakı ile gözler son yerel seçimde CHP ve HDP'nin kazandığı belediye başkanlıklarına çevirdi.

2014 yerel seçim sonuçları ile 24 Haziran seçim sonuçları baz alınarak yapılan değerlendirmeler ise, dağılan millet ittifakına karşı cumhur ittifakının "gayrıresmi" de olsa yerel seçimde devam etmesi durumunda mahalli idare seçim haritasında önemli değişiklikler yaşanabileceğini ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde ittifak yapan AKP, MHP ve BBP bu işbirliklerini yerel seçimde sürdürmesi durumunda, 2014'te CHP ve HDP'nin kazandığı 10'un üzerinde büyükşehir ve il belediye başkanlığının el değiştirebileceği belirtiliyor.

7 BELEDİYE GİDEBİLİR

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, CHP'nin, cumhur ittifakına karşı; Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova ve Zonguldak belediye başkanlıklarını, HDP'nin ise Bitlis ve Iğdır'ı kaybedebileceği iddia ediliyor.

Siyasi partilerin Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ittifak yaparak girebilmesine imkan tanıyan düzenleme yapılırken, yerel seçimler kapsam dışı tutulmuştu. Bu nedenle siyasi partilerin Mart 2019 yerel seçimlerinde "gayrı resmi" ittifak yapıp yapmayacakları tartışılırken, MHP lideri Bahçeli'den önceki akşam bir çıkış gelmişti.

Yorumlar