Yeni Zelanda nerede, Yeni Zelanda'da ne kadar Müslüman var?

Cuma namazı sırasında Müslümanlar'ın katledildiği Yeni Zelanda nerede? Yeni Zelanda'da ne kadar Müslüman var? Saldırıdan sonra birçok Müslüman tarafından en çok merak edilen soru bu oldu.

Google Haberlere Abone ol

Dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilen Yeni Zelanda nerede? Dünyanın neresinde bulunuyor? Yeni Zelanda'da ne kadar Müslüman var?

15 Mart 2019 Cuma günü Cuma namazında bulunan Müslümanlara yönelik toplu katliam gerçekleşen Yeni Zelanda'nın nerede olduğu merak ediliyor.

Yeni Zelanda, Avusturalya'nın güney doğusunda Büyük Okyanus'ta yer alan dünyanın en sessiz ve en güvenilir ülkelerinden biridir.

Yeni Zelanda Maoriler'in ülkesidir. Ancak onlar ülkedeki nüfusun sadece yüzde 14'ünü oluşturuyor. Nüfusun geri kalanının tamamına yakınını Avrupalılar oluşturuyor.

Bir zamanlar İngiliz kolonisi olan Yeni Zelanda'da halkın yüzde 50'sinden fazlası Hristiyanlardan oluşuyor.

Yeni Zelanda, veya resmî adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.500 kilometre güney doğusunda yer almaktadır.

Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.

Yeni Zelanda adı Felemenkçe Zeeland adından geliyor. Zeeland, Hollanda'da bir ildir. Maorice Yeni Zelanda'ya Aotearoa deniyor.

Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına geliyor. Ao bulut, şafak, gündüz ya da dünya anlamına, tea beyaz, açık ya da parlak anlamına ve roa uzun anlamına gelmektedir.

Yeni Zelanda meşruti monarşi ve parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. 

2006 sayımına göre Yeni Zelanda'da 4 milyon kişi yaşıyor.

Ülke nüfunusunun çoğunluğunu Avrupa kökenliler oluşturmaktadır.

Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maoriler ise nüfusun yüzde 14,9'unu oluşturmaktadır.

Hristiyanlık ülkede baskın dindir, ancak halkın büyük çoğunluğu seküler yaşam tercih etmektedir.

2006 nüfus sayımına göre halkın yüzde 55,6'sı kendisini Hristiyan olarak tanımlamaktadır.

Diğer yüzde 34,7'si kendilerini herhangi bir dine mensup görmemektedir.

Yine nüfus sayımının verilerine göre diğer azınlık dinleri ise Hinduizm, Budizm ve İslam'dır.

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir.

Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.

Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur.

Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir.

İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır.

Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur.

Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Yeni Zelanda adı Hollandalı kartograflar tarafından, Hollanda'da bulunan Zealand adasına ithafen konulmuştur ve ülkenin yerlileri olan Maorilerin kendi dillerinde Aotearoa yani Uzun Beyaz Bulut Ülkesi olarak isimlendirilir.

1769-1779 yılları arasında ülkeyi 4 kez ziyaret eden İngiliz kâşif James Cook tarafından şimdiki ismi New Zealand olarak adlandırılmıştır.

Tüm kolonileri arasında en çok Maorilerden çeken İngiliz Kraliyeti, 1840'ta Maori şefleri ile Waitangi anlaşmasını yaparak Yeni Zelanda’yı İmparatorluğu’nun kolonisi olarak ilan etmiştir.

Yeni Zelanda'da yaklaşık 50 bin Müslüman bulunuyor.

Yorumlar