Yemen ve İtalya arasında "Husi" görüşmesi

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, "Yemen halkına yönelik birçok terör saldırısı gerçekleştiren Husiler, sivilleri, petrol tesislerini ve ihracat yapılan limanları hedef almaktadır" dedi

Google Haberlere Abone ol
Yemen ve İtalya arasında "Husi" görüşmesi

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mubarek, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani ile Husilerin son dönemde Yemen'de düzenledikleri saldırıları ele aldı.

Ülkenin resmi ajansı SABA'da yer alan habere göre, Yemen Dışişleri Bakanı Bin Mubarek, İtalya'nın başkenti Roma'da bu yıl 8'incisi düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumu kapsamında İtalyan mevkidaşıyla görüştü.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ve bu ilişkileri geliştirme yollarının ele alındığı görüşmede, Yemen'deki siyasi, güvenlik ve insani gelişmelerin değerlendirildiği bildirildi.

Görüşmede Bin Mubarek, "Yemen halkına yönelik birçok terör saldırısı gerçekleştiren Husiler, sivilleri, petrol tesislerini ve ihracat yapılan limanları hedef almaktadır." dedi.

Husilerin İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı ile ilişkisinden bahseden Bin Mubarek, "İran'dan gelen silahların ve insansız hava araçlarının bölgenin güvenlik ve istikrarını bozduğunu" ifade etti.

Yemen'deki ateşkesin uzatılması gerektiğini vurgulayan Tajani de "ülkesinin, Yemen hükümetine, barışın sağlanması ve çatışmanın sona erdirilmesi için destek verdiğini" kaydetti.

YEMEN'DE ATEŞKESİN ARDINDAN HUSİLERİN SALDIRILARI

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 ay devam eden ateşkes 2 Ekim'de sona ermişti.

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı'nı, 9 Kasım'da da Kuna Limanı'nı hedef almıştı.

Husilerden yapılan açıklamada, "Dabbe Limanı'ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik." ifadesi kullanılmıştı.

Saldırı, uluslararası düzeyde kınanırken Husilere gerilimi tırmandırmama ve bu tür saldırılara son verme çağrıları yapılmıştı.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise korkunç boyutlara ulaştı.

Yorumlar