Yumurta kaç dakika haşlanır, yumurta haşlama süreleri

Kahvaltının baş tacı yumurta her sabah birbirinden farklı şekillerde sofralarımızı süslüyor. Vücuda faydaları saymakla bitmeyen yumurtanın haşlama süresi ne kadardır, kaç dakika haşlanır, yumurta haşlama süresi nedir? Detayları yazımızda derledik

Yumurta kaç dakika haşlanır, yumurta haşlama süreleri
06 Mayıs 2019 Pazartesi 02:30

Kahvalatı sofralarının vazgeçilmezi yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurtanın bilinmeyen faydaları için galerimize göz atabilirsiniz. En çok bildiğimiz özelliği yüksek bir protein kaynağı olmasıdır. Peki kahvaltılarımızın baş tacı yumurta kaç dakika haşlamalı, haşlama süresi nedir?

Yumurta haşlanacak tencereye konur üzerine geçicek kadar su ilave edilir ve içine bir tutam tuz atılır (kolay soyulması için) 

Yumrutayı ne tür pişirmek istediğinize göre ocakta tutma süresi değişiklik gösterir.

Yumurta haşlama süresi

Rafadan Yumurta Haşlama Süresi: Su kaynadıktan sonra 2 dk.
Kayısı Kıvamı Yumurta Haşlama Süresi: Kaynama noktasından itibaren 4 dakika
Lop (Katı) Yumurta Haşlama Süresi: Kaynadıktan sonra 5 dk
Çok katı Yumurta Haşlama Süresi: Kaynadıktan sonra 7 dk.

Uzmanlar yumurtayı çok fazla haşlamadan tüketilmesi konusunda uyarıyor. (Uzman görüşü için tıklayın) Bu yüzden yumrutanın en ideal hali kayısı kıvamı halidir. Bunun için su kaynadıktan sonra ocakta 3-4 dk kadar kalması yeterlidir. Yumurtaların haşlama süresi bittikten hemen sonra soğuk suya alınması önemlidir. Sıcak suda yumurta kıvam değiştirmeye devam eder.

Yumurta haşlama süresi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×