Yarın okul var mı, yılbaşında yasak var mı, Cuma günü tatil mi, yarın sokağa çıkma yasağı var mı?

Yarın okul var mı, yılbaşında yasak var mı, Cuma günü tatil mi, 31 Aralık 022 sokağa çıkma yasağı var mı? Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı, 2022 yılının ilk gecesinde sokağa çıkmak yasak mı, sokağa çıkma kısıtlaması bu yılbaşında uygulanacak mı yoksa bu yıl başında serbest mi?

Google Haberlere Abone ol

Yarın okul var mı, yılbaşında yasak var mı, Cuma günü tatil mi, yarın sokağa çıkma yasağı var mı, 31 Aralık 2022 sokağa çıkma yasağı var mı?? Yılbaşında sokağa çıkma yasağı var mı, 2022 yılının ilk gecesinde sokağa çıkma yasağı olacak mı, sokağa çıkma kısıtlaması bu yılbaşında uygulanacak mı yoksa bu yıl başında serbest mi, soruları şimdiden hem işletmeler hem de geçen yıl sokağa çıkamayanlar tarafından merakla soruluyor. Peki, nedir son durum? Yarın okul var mı, yılbaşında yasak var mı, Cuma günü tatil mi, yarın sokağa çıkma yasağı var mı?

Bilindiği gibi geçen yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında yılbaşı gecesi sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Sadece yılbaşında değil geçen yıl dini bayramlarda da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, Cuma namazları da yasaklanmıştı. 

Gelinen noktada koronavirüsle ilgili başta sokağa çıkma yasakları olmak üzüre kısıtlamaların tamamına yakını kaldırıldı. 

Şu ana kadar sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili yeni bir karar alınmadı.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı olup olmayacağına da hükümet yani toplanacak yeni bir kabine karar verecek. 

Yılbaşı gecelerinde sosyal mesafelerin tamamen ortadan kalktığı biliniyor; bu durumun kısıtlamalara neden olabileceği düşünülse de hükümet henüz bir karar almış değil. 

Geçen yıl; Türkiye genelinde 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00'e kadar kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

Bu yıl bir kısıtlama uygulanmayacağı tahmin ediliyor.

Çünkü ekonomik açıdan hem esnafın hem de tedarikçilerin zor durumda kalmaması için bu yıl yasak kararı alınmaması bekleniyor. 

Her yıl başında özellikle turizm ve eğlence sektöründe milyarlarca liralık bir ciro söz konusu oluyor.

Yılbaşında sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir karar alınması beklenmiyor; ancak yine de bir karar alınması halinde sizlere son dakika haber olarak buradan bildirimde bulunacağız.

Yeni gelişmeler ve son dakika haber için bizi takipte kalın.

Son olarak 8 Aralık 2021 Çarşamba günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda da yılbaşıyla ilgili herhangi bir karar açıklanmadı.

Konunun hükümet kanadında şu ana kadar gündeme getirilmemesi de ayrıca yasağın gelmeyeceği şeklinde yorumlanmış durumda.

31 Aralık 2021 Cuma günü okulların tatil edileceğine dair de herhangi bir resmi açıklama ya da genelge bulunmuyor.

Konuyla ilgili son dakika gelişmesi olması halinde buradan sizlerle paylaşılacaktır.

RESMİ TATİLLERLE İLGİLİ YASA MADDESİ

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanununa göre tatil günleri resmi ve dini bayram olarak ikiye ayrılmaktadır. Tatil günleri aşağıdaki gibidir;

Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Madde 2 – Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü genel tatil günleridir.

A) Resmi bayram günleri şunlardır:

1. (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıdır.

2. 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı günüdür.

3. 30 Ağustos günü Zafer Bayramıdır.

B) Dini bayramlar şunlardır:

1. Ramazan Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür.

2. Kurban Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 4,5 gündür.

C) (Değişik: 25/10/2016-6752/2 md.) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü ve 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilidir.

D) (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü, 1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır. 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.

Ulusal Bayram ve Genel Tatilleri Kanununda yer alan bilgilere göre 1 Ocak günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir.

Yılbaşı tatilinin bir önceki gün olarak bilinen 31 Aralık tarihi ise bu kanuna göre yarım gün ya da resmi tatil olarak nitelendirilmemiştir.

Detaylar Eklenecek....


 

Yorumlar