Yargıtay'dan emsal karar: Komşunun evini göremez

Bursa'da bir vatandaş, komşusunun evine taktırdığı güvenlik kameralarının, evini gözetlediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Yerel mahkeme şikâyette bulunan davacıyı haklı bularak kameraların sökülmesine hükmetti. Ancak davalı komşu temyize başvurdu. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını haklı bularak "Güvenlik kameraları, komşunun evini görmeyecek şekilde takılacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Yargıtay'dan emsal karar: Komşunun evini göremez

Bursa 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaat eden bir vatandaş, komşusunun dairesine taktırdığı güvenlik kamerasının açısının kendi evinin penceresi ve avlusunu görüntülediğini öne sürdü. Davacı vatandaş, üst katta oturan davalının evin girişine, avlusuna, merdiven kısmına ve balkonuna kamera koyduğunu söyledi. Komşu, kameraların kendi evinin giriş kapısı ve pencerelerine yöneltilerek kayıt işlemi yapıldığını, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini belirterek, kameraların kaldırılmasına karar verilmesini talep etti.

MAHKEME: KAMERALAR SÖKÜLECEK

İHA'da yer alan habere göre mahkemede savunma yapan davalı komşu ise kameraları güvenlik için taktırdığını, davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın kabulüne ve müdahalenin önlenmesine, bilirkişi raporunda yerleri belirtilen 2, 3, 4, 5 numaralı kameraların kal’ine (sökülmesine) karar verdi.

YÜKSEK MAHKEME KARARI ONADI

Mahkemenin verdiği karar, davalı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Daire, mahkeme kararında kanuna aykırılık görülmediğine dikkat çekerek, kararın onanmasına hükmetti. Bu kararla birlikte, güvenlik maksadıyla takılan kameralar, açıları komşunun evini görmeyecek şekilde takılacak.

Yorumlar