Yargıtay kumandayı silah saydı

Yargıtay, iki ev arkadaşı arasında yaşanan tartışmada kavga aracı olarak kullanılan kumandayı silah saydı. Yerel mahkeme ise davayı düşürmüştü.

Google Haberlere Abone ol

Yargıtay tarafından verilen karar, artık eline kumandayı alan kişinin bir kaç kez düşünmesi gerekiyor. Çünkü, ani bir öfkeyle elindeki kumandayı başkasına atmaya çalışmak veya onu yaralamak ceza almanızı gerektirebilir. Eskişehir’de yaşayan kişi, yaşanan tartışma sırasında elindeki televizyon kumandasını arkadaşına fırlattı. Kumandanın başına gelmesi nedeniyle yaralanan kişi hastanede tedavi edildi. Daha sonra da mahkemeye başvurdu. Yerel mahkeme davayı düşürdü. Ancak mağdur kişi pes etmedi, durumu Yargıtaya taşıdı. Yargıtay ise başvuruyu haklı bularak, kumandanın silah sayılması gerektiğine hükmetti.

İki arkadaş arasında yaşanan tartışmadan sonra Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mağdur, yargılama sırasında arkadaşının attığı kumandayla kafasından yaralandığını belirtti. Sanık ise rastgele attığı kumandanın arkadaşının başına geldiğini söyledi.

Mahkeme, mağdurun basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde yaralanması nedeniyle sanığın eylemini, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘kasten yaralama’ suçunu düzenleyen 86/2. maddesi kapsamında değerlendirdi, mağdurun şikayetten vazgeçmesi nedeniyle davayı düşürdü.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire, olayda kullanılan televizyon kumandasının, TCK’nin ‘tanımlar’ı içeren 6. maddesindeki ‘silah deyimi’ kapsamında sayılarak, yaralamanın silahla gerçekleştirildiğini hükme bağladı.

Eylemin, silahla kasten yaralama suçunu oluşturduğuna, bu suçta şikayet aranmaksızın ceza verilmesi gerektiğine karar veren Daire, sanık hakkında cezaya hükmedilmesi gerekirken mağdurun şikayetten vazgeçtiği gerekçesiyle davanın düşürülmesini bozma nedeni saydı.

Yorumlar