"Yalın ayak araç kullanmayın"

- TŞOF Başkanı Apaydın, Ramazan Bayramı dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere uyarılarda ve önerilerde bulundu - Apaydın: - "Sürücülerimize açık renkte elbiseler giymeleri, yalın ayak veya terlikle araç kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz" - "Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır. O nedenle çıplak ayakla kullanmak güvenli sürüşe aykırıdır" - "Hava sıcaklığının arttığı 10.00-16.00 arasında daha dikkatli olunmalı"

Google Haberlere Abone ol
"Yalın ayak araç kullanmayın"

KIRKLARELİ (AA) - ÖZGÜN TİRAN - Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla uzun yola çıkacak sürücülere, kazaya neden olabileceği için ayakkabısız veya terlikle araç kullanmamaları uyarısı yaptı.

Apaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süren tatillerde gidiş ve dönüş trafiğinde yoğunluğun arttığına işaret etti.

Sürücülerin bu nedenle dikkatli olması gerektiğini ifade eden Apaydın, uykusuz ve yorgun yola çıkılmaması uyarısında bulundu.

Apaydın, trafik kazalarının bir çoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını vurguladı.

Sürücülerin hava sıcaklığının arttığı 10.00 ile 16.00 saatleri arasında daha dikkatli olması gerektiğini anlatan Apaydın, sürücülerin emniyet kemerlerini de sürekli takılı bulundurmasının önemli olduğunu hatırlattı.

- "Oruç tutanlar iftar saatine yakın çok dikkatli olmalı"

Bayram günlerinde trafik kazalarının iki kat arttığına dikkati çeken Apaydın, şunları söyledi:

"Bayramı tatilinin 9 gün olması nedeniyle bir çok vatandaşımız uzun yolculuklar yapıyor. Bu nedenle bu günlerde yollardaki trafik hareketliliği artıyor. Ramazan ayı dolayısıyla da oruç tutan sürücülerimiz kendilerini halsiz ve uykusuz hissedebilirler. Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutan sürücülerimiz iftar saatine yakın çok dikkatli olmalı. Sürücülerimiz her 2 saatte bir 15 dakika mola vererek dinlenmeli. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Bunlar da sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor."

Sürücülerin hız yapmaması ve acele etmemesi gerektiğini anlatan Apaydın, hoşgörünün de önemli olduğunu dile getirdi. Apaydın, "Ramazan ayı hoş görü, birlik beraberlik ve sevgi duygularının yoğunlaştığı bir aydır. Bu nedenle özellikle bu aylarda daha dikkatli ve duyarlı olmamız gerekiyor. Zaman zaman sürücüler arasında istenmedik görüntüler görebiliyor. Tüm sürücülerimizden isteğimiz birbirlerine daha saygılı olmaları ve hoşgörü göstermeleridir." dedi.

- "Tır ve kamyon şoförleri yalın ayak kullanıyor"

Apaydın, sürücülere önerilerini ve uyarılarını şöyle sıraladı:

"Sıcaktan bunalan sürücülerimiz ara sıra mola vererek dinlenmeli. Bu sıcak havalarda araç kullanmak gerçekten zor. Sürücülerimiz 'Gideceğim yere 50 kilometre kaldı, 5 dakika sonra varış noktasına ulaşacağım' diyerek kendilerini zorlamasınlar. Gideceğimiz yere 5 dakika sonra gidelim ama sağ salim gidelim. Sürücülerimize açık renkte elbiseler giymeleri, yalın ayak veya terlikle araç kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Ayakkabısız araç kullanımı hiç önermiyoruz. Bunun yasal olarak bir sıkıntısı yok. Belli bir şiddetten sonra isteseniz de frene basamazsınız. Çünkü ayak ağrır ve refleksle geri çeker. Özellikle tır şoförleri, kamyon şoförleri veya tatile giden kişiler yalın ayak çok araç kullanıyor. Ani bir durumda pedala sert bir şekilde bastığı an ayağı ağrıdığı için refleks olarak geri çeker ve bu kazaya davetiye çıkartır. O nedenle çıplak ayakla kullanmakta güvenli sürüşe aykırıdır."

- "Araç bakımı kazaları önler"

Bayram tatiline çıkmadan önce sürücülerin araç bakımlarını muhakkak yaptırmalarının önemini anlatan Apaydın, kazaların bir diğer nedeninin de araçların bakımsızlığı olduğunu vurguladı. Apaydın, özellikle araçların yürüyen aksamı ve fren sisteminin hayati rol taşıdığına dikkati çekti.

Sıcak günlerde 'dört mevsim veya yazlık' tabir edilen lastiklerin kullanılması gerektiğini dile getiren Apaydın, sürücülerin kışlık lastiklerini kesinlikle değiştirmesi uyarısı yaptı.

Yorumlar