Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir, nerelidir, kimin oğlu, babası kimdir?

Yağız Kaan Erdoğmuş, 12 yaş 9 ay 29 günlükken bu başarıyı elde ederek dünya satranç tarihinin en genç dördüncü büyükustası olmuştu. Şimdi ise dünyanın en iyilerinden birini yenerek adını tarihe yazdı.

Google Haberlere Abone ol
Yağız Kaan Erdoğmuş kimdir, nerelidir?

Yağız Kaan Erdoğmuş, 3 Haziran 2011'de Bursa'da doğdu. 2019 yılında, henüz 8 yaşındayken Avrupa Şampiyonu olarak dikkatleri üzerine çekti.

2021 yılında FIDE unvanlarından Usta Adayı (CM) olan Erdoğmuş, 2022'de gerekli normları tamamlayarak Türkiye'nin en genç Uluslararası Ustası (IM) oldu. Aynı yıl, "Sporun Devleri Buluşuyor" ödül töreninde Yılın Sporcusu ödülüne layık görüldü.

BÜYÜKUSTALIK (GM) YOLCULUĞU

2024 yılında Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda son normunu tamamlayarak Büyükusta (GM) unvanını aldı. Erdoğmuş, 12 yaş 9 ay 29 günlükken bu başarıyı elde ederek dünya satranç tarihinin en genç dördüncü büyükustası oldu.

Erdoğmuş, Sharjah Masters 2024 turnuvasında 2569 Elo puanına ulaşarak, 13 yaşında Judit Polgar'ın 34 yıldır kırılamayan 2555 Elo rekorunu kırdı.

DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN BİRİNİ YENDİ

12 yaşında büyükusta (GM) unvanı alarak tarihte bunu başaran 4. en genç isim olan satranç sporcusu Yağız Kaan Erdoğmuş, 'tarihin en iyisi' unvanlı Norveçli büyükusta Magnus Carlsen karşısında büyük bir zafere imza attı. 

13 yaşındaki milli satranç oyuncusu Erdoğmuş, katıldığı turnuvada "dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusu" olarak gösterilen beş dünya satranç, dört dünya hızlı satranç ve altı dünya blitz satranç şampiyonluğu bulunan 33 yaşındaki Norveçli satranç büyükustası Magnus Carlsen ile karşı karşıya geldi.

Yağız Kaan, Carlsen'i 41.2 saniyede mat etmeyi başardı.

Yağız KaanErdoğmuş, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif sporcular arasındaki en genç GM unvanının sahibi.

Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün), dünya satranç tarihinin en genç GM'leri listesinde ise 4. sırada yer alıyor.

Yağız Kaan'ın nisan ayındaki başarısıyla Türkiye'deki büyükusta sayısı 16'ya yükselmişti.

Yağız Kaan'ın ailesi ve özel hayatına dair bilgi bulunmuyor.

Yorumlar