Vahşi Sri Lanka kim seslendiriyor?

Vahşi Sri Lanka kim seslendiriyor sorusu TRT Belgesel kanalında yayınlanan bu eşsiz belgeseli izleyen izleyiciler tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

Google Haberlere Abone ol

Vahşi Sri Lanka belgeseli TRT Belgesel kanalında yayınlanıyor. Belgeselin muhteşem konusunun yanında izleyiciler seslendiren sanatçının da kim olduğunu merak ediyor. Peki, Vahşi Sri Lanka kim seslendiyor? İşte belgeseli seslendiren sanatçı hakkında merak edilen bilgilerden bazıları: 

TRT Belgesel kanalında yayınlanan Vahşi Sri Lanka belgeselinde, Güney Asya'nın bu eşsiz güzelliklere sahip ülkesinin el değmemiş doğasında yaşananları konu alıyor. TRT'nin en güzel belgeselleri arasında yer alan bu belgeseli seslendiren isim Tamer Karadağlı'dır. 

SRİ LANKA NEREDE?

Sri Lanka veya resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir.

1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

Hükûmet güçleri ve Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (diğer adıyla Tamil Kaplanları) arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmektedeydi.

Tamil Kaplanları'nın adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurma mücadelesi 2009 yılında hükûmet güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sri Lanka denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de çay üretimidir.

 

Türkiye'de de "Kaçak Çay" olarak tükettiğimiz Seylan çayları bu ülkede üretilir, sofralarımıza gelir.

 

Sri Lanka'da halkın en büyük geçim kaynaklarından biri de balıkçılıktır. Ancak onların balık tutma yöntemleri ise biraz ilginçtir.

 

TAMER KARADAĞLI KİMDİR?

Türkiye onu "Çocuklar Duymasın" isimli dizinin Haluk'u olarak tanıdı. Türk aile yapısının geleneksel erkek yapısını canlandıran Haluk, uzun bir süre fenomen olarak takip edildi. Peki, Tamer  Karadağlı kimdir? İşte Tamer Karadağlı biyografisi:

Tamer Karadağlı 24 Mayıs 1967 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. 

Azeri kökenli olan ailesi Kars'ın Sarıkamış ilçesindendir.

İlkokula başlamadan ailesi ile birlikte ABD'ye yerleşen Karadağlı, Türkiye'ye dönmüş sonra tekrar Amerika'ya gitmiştir. Lise son sınıfta kesin dönüş yaptığı yıllarda ise sıklıkla Akün Sineması'na giderdi. Bir yandan da lise yıllarında onun için bir tutku olduğunu belirttiği seslendirme sanatına başlamıştır.

Sonra Shakespeare'in "Kuru Gürültü" adlı oyununu hem Türkçe hem İngilizce oynamış ve böylece Bilkent Üniversitesi macerası başlamıştır. 

TED Ankara Koleji'nden sonra Çankaya Lisesi'nden ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun olan sanatçı ilk filmini 1993 yılında çevirdi. 

Ferhunde Hanımlar dizisiyle ün kazandı. Birçok ünlü oyuncunun seslendirmesini de yapan Karadağlı, kendisi gibi oyuncu olan Arzu Balkan ile evliydi.

Çiftin Zeyno isminde bir kızları bulunmaktadır. Çift 2007 yılında boşanmıştır. 

Çocuklar Duymasın adlı dizide rol almıştır.

Yorumlar