Üst düzey bürokraside 5 görevden alma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alındı ve yerine Salih Tanrıkulu atandı. Ayrıca, Uşak, Düzce, Tunceli ve Şırnak İl Milli Eğitim Müdürleri de görevden alındı ve yerlerine yeni isimler atandı.

Google Haberlere Abone ol
Üst düzey bürokraside 5 görevden alma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararla Devlet Denetleme Kurulu (DDK) Başkanı Yunus Arıncı görevden alındı. Yerine ise Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Salih Tanrıkulu atandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar ile birlikte 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri ile 5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 10'uncu maddesi gereğince Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alındı. Boşalan başkanlığa ise Devlet Denetleme Kurulu Üyesi Salih Tanrıkulu atandı.

4 İLİN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ GÖREVDEN ALINDI

Aynı kararnameye göre, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Tunceli İl Milli Eğitim Müdürü Gürsel Ekmekci ve Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener görevden alındı. Yerlerine ise Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Halil Yücel, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Emrullah Aydın, Tunceli İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Fethi Ateş, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ise Osman Cebeci atandı.

YENİ DDK BAŞKANI SALİH TANRIKULU KİMDİR?

Salih Tanrıkulu, 1974'te Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1996'da mezun oldu, ardından ABD'de Illinois Üniversitesinde Ekonomi dalında yüksek lisans derecesi aldı.

1997'de Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başlayan Tanrıkulu, 1998'den itibaren Maliye Bakanlığında Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu.

TANRIKULU'NUN MESLEKİ KARİYERİ

Mesleki faaliyetleri kapsamında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkeyi temsil eden Tanrıkulu, 2013 - 2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği (Brüksel) Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2015'te Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017'den Ocak 2023'e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini yerine getirdi. Kasım 2023'ten bu yana DDK Başkan Vekili olarak görev yapan Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca biliyor. Tanrıkulu, evli ve üç çocuk babası.

ATAMA KARARLARI

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan kararname ile birçok üst düzey bürokratın görevden alınması ve yerlerine yeni isimlerin atanması dikkat çekti. Özellikle eğitim alanında yapılan değişiklikler, Uşak, Düzce, Tunceli ve Şırnak'ta yeni İl Milli Eğitim Müdürlerinin atanması ile belirginleşti. Görevden alınan isimlerin yerine yeni atanan müdürler arasında en dikkat çeken isimler Halil Yücel, Emrullah Aydın, Fethi Ateş ve Osman Cebeci oldu.

Yorumlar