Üsküdar'da Hilye-i Şerifeler sergisi açılacak

- "Habib-i Hüda Osmanlı'dan Günümüze Hilye-i Şerifeler" sergisi, 7 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek

Google Haberlere Abone ol
Üsküdar'da Hilye-i Şerifeler sergisi açılacak

İSTANBUL (AA) - Üsküdar'daki Albaraka Sanat Galerisi'nde "Habib-i Hüda Osmanlı'dan Günümüze Hilye-i Şerifeler" sergisi sanatseverlerle buluşacak.

Marmara İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi'nde açılacak sergi, 18 Kasım saat 14.00'te sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergi, Recep Ali, Ercan ve Ergün Topçu kardeşlerin hat koleksiyonunun birikimi olan "Topçu Koleksiyonu"ndan seçilen eserlerden oluşacak.

Osmanlı döneminin önemli hattatları arasında gösterilen Hasan Rıza ile Hamid Aytaç, Dr. Sadi Berger, Ali Alpaslan, Fevzi Günüç, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu, Hüseyin Konevi Öksüz, Turan Sevgili, Fuad Başar, Mehmet Özçay, Mehmet Memiş, Hüseyin Gündüz, Davut Bektaş, Fatih Özkafa, Levend Karaduman, Arda Çakmak gibi günümüzün önemli hattatlarının eserleri, ilk defa toplu olarak sergilenecek.

Sergide Reis-ül Hattatin Hasan Çelebi'nin hayatında iki kez yazdığı "talik hilye-i şerifler"den biri ve Mehmet Özçay ile Osman Özçay'ın birlikte yaptığı, çift ketebeli nadir hilye-i şerif de görülebilecek.

Çok nadir olan ve 2.7 santimetre çapında kolye şeklinde yapılmış olan "Seyahat Hilye-i Şerife"si sanatseverlerin beğenisine sunulurken, Osmanlı döneminden kalma "Destimal-i Şerife" ve "Naleyn-i Şerife" de sergi objeleri arasında yer alacak.

Sergi, 7 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

Yorumlar