Ürdün Kralı: Ürdün, vatandaşlarının haklarından vazgeçmeyecek

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Amman'da İsrail Büyükelçilik binasında geçen ay yaşanan şiddet olayına ilişkin, "vatandaşlarının haklarından vazgeçmeyeceklerini" belirtti.

Google Haberlere Abone ol
Ürdün Kralı: Ürdün, vatandaşlarının haklarından vazgeçmeyecek

Krallık divanından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2. Abdullah, bakanlar kurulu toplantısındaki konuşmasında, büyükelçiliğe ait binada yaşanan olaya işaret ederek, "İsrail, olayda adaletin sağlanması için gerekli hukuki işlemlerin yerine getirilmesini istiyor. Bu, bizim için önceliklidir, olayla ilgili prosedürü yakından takip ediyoruz. Ürdün, vatandaşlarının haklarından vazgeçmeyecek." dedi.

Konuşmasında ayrıca Kudüs'te yaşanan gelişmeleri takip ettiklerini ifade eden Kral Abdullah, "Mescid-i Aksa çalışmalarımız sürekli ve daimidir, çalışmalarımız krizlerin çözüme kavuşmasıyla sonlanmaz." diye konuştu.

Ürdün Kralı, ülkesindeki tüm mekanizmaların Mescid-i Aksa'nın korunması için sürekli çalıştığını ve bölgedeki gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayarak, çekişmenin konusunun sadece güvenlikle ilgili olmadığını aynı zamanda siyasi olduğunu aktardı.

İsrail'in Amman Büyükelçiliği kompleksindeki binalardan birinde 23 Temmuz'da meydana gelen olayda 2 Ürdünlü yaşamını yitirmişti.

Ürdün'deki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, olayın İsrailli bir güvenlik görevlisiyle bir marangoz arasında çıkan sözlü tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine gerçekleştiği ifade edilmişti.

Açıklamada, marangozun, tornavidayla yaraladığı güvenlik görevlisinin ateş açarak karşılık verdiği, olayda bir marangozla o esnada orada bulunan daire sahibinin vurulduğu ve kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettikleri belirtilmişti.

İsrail Hükümet Sözcüsü Ofir Gendelman, olaydan iki gün sonra Amman'da görevli İsrail Büyükelçisi Einat Şalain ve ekibinin İsrail'e döndüğünü duyurmuştu.

Ürdün Kralı 2. Abdullah ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan, 2 Ürdünlüyü öldüren güvenlik görevlisinin yargılanmasını talep etmişti.

Yorumlar