Üniversiteler yaz tatilinde telafi eğitimi yapacak

Virüs salgını nedeniyle tatil edilen üniversitelerin yaz aylarında telafi eğitimi yapacağı belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

Koronavirüs salgını nedeniyle tatil edilen üniversitelerin yaz aylarında telafi eğitimi yapması planlanıyor. 

AK Parti, koronavirüs önlemleri kapsamında hazırladığı yükseköğretim kanununda değişiklik öngören yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklifle salgın nedeniyle eğitime verilen aranın yaz tatilinde telafi edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca Ankara ve Kocaeli'de yeni vakıf üniversitesi kuruluyor.

YÖK BAŞKANI NE DEMİŞTİ?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, iki gün önce konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Saraç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını sonrasında üniversitelerin kapasiteleri ve yetkinlikleri ile orantılı olarak derslerin uzaktan eğitimle yapılabilmesine imkan tanıdıklarını söylemişti.

Uzaktan verilemeyen derslerin ise yaz döneminde telafi eğitimi ile verilebilmesi yönünde üniversitelere hareket serbestisi imkanı tanıdıklarını belirten Saraç, şunları ifade etmişti:

"Uzaktan eğitim sürecinizde istifade edebilmeniz için de farklı üniversitelerin dijital ders materyallerinden oluşan ders havuzu niteliğindeki 'YÖK Dersleri Platformu'nu sizlerin açık erişimine sunduk. Önümüzdeki günlerde platformu daha da çeşitlendirip zenginleştireceğiz. Bunun dışında bazı öğrencilerimizden gelen bu bahar döneminde azami süreye sayılmayacak şekilde kayıt dondurma imkânı verilmesi yönündeki talepleri de değerlendirerek bu hakkı da talep eden öğrencilerimize verdik. Bilmenizi isteriz ki, ülkemizdeki bu salgın sürecinde esnek davranarak eğitimlerinizin mümkün olduğunca telafi edilmesi yönünde eş zamanlı farklı seçenekler sunmaya gayret ediyoruz."

 TÜRKİYE NEDEN DAHA BAŞARILI? İŞTE NEDENLERİ:

 

Yorumlar