Ümit Şamiloğlu 40 yaşında dünya şampiyonu oldu

Koronavirüs nedeniyle iptal edile Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda eleme sıralamasının nihai sonuç olmasına karar verilince Milli Sporcu Ümit Şamiloğlu 40 yaşında dünyanın en iyi sporcularından birisi seçildi.

Google Haberlere Abone ol

Milli Sporcu Ümit Şamiolğu 40 yaşına rağmen dünyanın en iyi sporcuları arasında yer almayı başardı. Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda koronavirüs nedeniyle iptal kararları sonrasında mevcut duruma göre madalyalar dağıtıldı. Buna göre Türk Milli Sporcu Ümit Şamiloğlu altın madalya kazanmış oldu. 

Uluslararası Cimnastik Federasyonunun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle finalleri iptal edilen Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda eleme sıralamasının nihai sonuç olmasına karar vermesiyle barfikste altın madalya kazanan Ümit Şamiloğlu, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Milli sporcu, 31 yıldır cimnastik yaptığını belirterek, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda birçok madalya kazandığını söyledi.

Artistik Cimnastik Dünya Kupası'yla ilgili Ümit Şamiloğlu, şunları kaydetti: "Dünya şampiyonası ve olimpiyat elemesinden daha zorlu bir Dünya Kupası'ydı. Aldığım puan, 2020 yılında neler yapabileceğimin bir göstergesiydi. Sürpriz bir şey değildi. 2018 ve 2019 yılı takip ediliyorsa bu gayet olağan bir başarı. Birinci olarak finale kaldık. Aynı akşam koronavirüs artık dünyaya yayılmaya başladığı için Azerbaycan da önlem gereği sınırları kapatma kararı aldı. O akşam finaller iptal edildi. Biz de o akşam apar topar ülkemize döndük. Döndükten sonra bizde de aynı uygulamalar başlayınca evlere kapandık."

Deneyimli cimnastikçi, böyle bir sonucu beklediğini dile getirerek, "Genelde spor organizasyonlarının çoğunda herhangi bir iptal olduğunda mevcut pozisyonlar şampiyon ya da sıralamada 1'inci, 2'nci, 3'üncü diye ilan edilir. Böyle bir beklentim vardı. Uluslararası Cimnastik Federasyonu, Azerbaycan'daki eleme sonuçlarının nihai sonuçlar olmasına karar verdi. Burada yapılan elemeler finaller kadar kaliteliydi. Dünyanın en iyi cimnastikçilerinin yarıştığı bir yarışmaydı. Sonuç da böyle olunca çok mutlu oldum." diye konuştu.

Ümit Şamiloğlu, "40 yaşında dünyanın en iyi sporcularından biri olduğunu göstermek, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sporcularıyla yarışıp onları arkamda bırakmak benim için mutluluk kaynağı. Belli bir yaşta bu işlerin yapılamayacağı algısını kırdım." ifadelerini kullandı.

Ümit Şamiloğlu, zor günlerde güzel bir haberin gelmesinin Türk halkı tarafından ilgi gördüğünü ve motivasyonu yükselttiğini aktararak, kendisinin de bundan dolayı mutlu olduğunu kaydetti.

Yorumlar